Anak Krakatau z orbity

0

Pod koniec grudnia 2018 wyspa Anak Krakatau zmieniła swój kształt wskutek erupcji wulkanicznej. Zmiany zostały również zaobserwowane z orbity.

W Indonezji, pomiędzy wyspami Sumatra i Jawa leży kilka wysp. Jedną z nich jest “Anak Krakatau” (= “dziecko Krakatau”). Wyspa powstała w latach 20. XX wieku w wyniku aktywności wulkanicznej.

Anak Krakatau przed erupcją wulkanu (zdjęcie z 26 listopada 2018) / Credits - Komisja Europejska, Sentinel Hub, EO Browser

Anak Krakatau przed erupcją wulkanu (zdjęcie z 26 listopada 2018) / Credits – Komisja Europejska, Sentinel Hub, EO Browser

Wulkan Krakatau, który niegdyś zajmował obszar, gdzie dzisiaj znajduje się Anak Krakatau, wybuchł 27 sierpnia 1883 roku. Była to jedna z największych zapisanych na kartach historii erupcji wulkanicznych. W wyniku tej erupcji powstało m.in. tsunami o wysokości ponad 35 metrów, pędzące przez Ocean Indyjski i Pacyfik z prędkością nawet ponad 500 km/h. Pył, który wówczas znalazł się w atmosferze, mógł pokryć nawet 3/4 powierzchni Ziemi.

Anak Krakatau okiem satelity SkySat - 2 stycznia 2019 / Credits - Planet

Anak Krakatau okiem satelity SkySat – 2 stycznia 2019 / Credits – Planet

Anak Krakatau rośnie w tempie kilku metrów rocznie. 22 grudnia 2018 roku doszło tam erupcji, która wywołała tsunami o wysokości kilku metrów. Obrazy satelitarne wykonane po erupcji potwierdziły, że doszło do osunięcia części wierzchołka Anak Krakatau. To właśnie to osunięcie prawdopodobnie wywołało tsunami.

Zdjęcia satelitarne, wykonane przed i po wydarzeniu wyraźnie wskazują na duże zmiany na wyspie. Takie obrazy są ważne, gdyż pozwalają na porównanie różnicy w powierzchni wysypu a także ocenę niebezpieczeństwa ze strony kolejnych osuwisk.

Zdjęcia zostały wykonane m.in. przez satelity Sentinel 2, będącego częścią europejskiego programu Copernicus oraz satelity firmy Planet. Pomiary satelitarne są oczywiście wspierane przez obserwacje z powietrza oraz – w miarę możliwości – także stacje naziemne.

(S-H, P, AGU)

Comments are closed.