SpX-DM1 – test na LC-39A

0

Trzeciego stycznia doszło do “suchego testu” rakiety Falcon 9 i kapsuły Dragon 2 do misji SpX-DM1.

Misja o oznaczeniu SpX-DM1 będzie pierwszym lotem orbitalnym kapsuły Dragon 2. Ten pojazd docelowo ma dowozić astronautów na niską orbitę okołoziemską (LEO), przede wszystkim w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja SpX-DM1 będzie bezzałogowa.

W tej chwili start misji SpX-DM1 jest planowany na koniec stycznia 2019, choć prawdopodobnie lot opóźni przynajmniej do lutego. W trakcie tej wyprawy kapsuła Dragon 2 dotrze do ISS. Czas trwania misji SpX-DM1 to około dwóch tygodni. Końcowym etapem tego lotu będzie pomyślne wodowanie kapsuły Dragon 2 u wybrzeży Kalifornii.

Trzeciego stycznia doszło do wyprowadzenia rakiety Falcon 9 i kapsuły Dragon 2 na wyrzutnię LC-39A. Jest to “suchy test”, w trakcie którego następuje przećwiczenie i weryfikacja procedur przedstartowych. Przygotowania do tego wyprowadzenia rozpoczęły się na początku grudnia. W okresie świątecznym doszło do integracji kapsuły Dragon 2 z rakietą Falcon 9.

W tym teście rakieta nie zostanie wypełniona paliwem i utleniaczem. W dalszym terminie dojdzie do próbnego odpalenia silników pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Będzie to kolejny etap przygotowań do misji SpX-DM1.

Po misji SpX-DM1 firma SpaceX przeprowadzi test systemu ratunkowego w locie (starcie) kapsuły Dragon 2. Aktualnie test jest planowany na drugi kwartał 2019 roku. Następnie powinno dojść do misji SpX-DM2. Ta misja będzie już załogowa. Na pokładzie Dragona 2 w kierunku ISS wybierze się dwóch astronautów: Douglas Hurley i Bob Behnken. Powinna to być pierwsza amerykańska misja załogowa od czasu ostatniej wyprawy promu kosmicznego – STS-135, która odbyła się w lipcu 2011.

Misja SpX-DM1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NSF, PFA)

Comments are closed.