Komercyjny kosmos – listopad 2018

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z listopada 2018 roku.

Space3ac – przygotowania do nowej rundy akceleracji

Podpisanie umowy na realizację Space3ac Poland Prize / Credits - Interizon

Podpisanie umowy na realizację Space3ac Poland Prize / Credits – Interizon

Z końcem listopada zakończył się nabór wniosków do akceleratora dla startupów Space3ac. Łącznie zebrano ponad 110 wysokiej jakości zgłoszeń z całego świata. Jest to bardzo dobry wynik.

21 listopada w Gdańsku nastąpiło oficjalne podpisanie umów o partnerstwie między Poland Prize Space3ac, LPP, Olivia Business Centre, Pekabex, PZU Lab i Zarządem Morskiego Portu Gdańsk. Te podmioty decydowały się na udział we wspieranym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości projekcie akceleracyjnym dla młodych firm (startupów) pochodzących spoza Polski.

Pierwsza runda akceleracji Space3ac Poland Prize rozpocznie się w lutym i zakończy w kwietniu 2019. Na początku maja wyniki akceleracji zostaną zaprezentowane na największej konferencji IT w naszym regionie – infoShare 2019.

Kazachstan wybiera SpaceX

Na początku listopada pojawiła się informacja, że Kazachstan zadecydował wybrać usługi firmy SpaceX do wyniesienia dwóch małych satelitów – jednego naukowego i jednego demonstratora technologii. Na pierwszy rzut oka wydaje się to dość zaskakujące, gdyż Kazachstan ma bardzo bliskie związki z Rosją, która użytkuje kosmodrom Bajkonur. Z dostępnych informacji wynika jednak, że cena zaoferowana przez SpaceX okazała się być wyraźnie niższa od ceny za lot na pokładzie rosyjskiej rakiety.

Oba kazachskie satelity zostały wyniesione przez rakietę Falcon 9 w dniu 3 grudnia 2018. Łącznie w tym starcie na orbitę zostało wyniesione 64 satelity, w tym polski PW-Sat 2.

APS wchodzi na giełdę

Gdyńska firma Advanced Protection Systems (APS) poinformowała o planach wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych (GPW). APS stworzyła system neutralizacji dronów i zabezpieczeń imprez masowych. Firma APS jest absolwentem akceleratora Space3ac Intermodal Transportation, który zakończył się w kwietniu 2018. W tym akceleratorze firma APS otrzymała nagrodę Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Arianespace – 25% redukcja zatrudnienia do 2022

Wizualizacja rakiety Ariane 6 / ESA

Wizualizacja rakiety Ariane 6 / ESA

W listopadzie firma Arianespace ogłosiła, że zredukuje zatrudnienie o około 2300 osób do 2022 roku. Jest to około 25% personelu Arianespace. Redukcja ma związek z rozpoczęciem używania rakiety Ariane 6 jako podstawowej rakiety nośnej.

SpaceX – 250 milionów USD pożyczki

W poprzednim komercyjnym kosmosie informowaliśmy, że firma SpaceX poszukuje nawet 750 milionów USD pożyczki. Rozmowy na temat tej pożyczki w imieniu SpaceX prowadził bank inwestycyjny Goldman Sachs. W listopadzie ukazała się informacja, że ostatecznie SpaceX pozyskał 250 milionów USD pożyczki. Prawdopodobnie na początku 2019 roku pojawi się więcej informacji na temat wydatkowania tej pożyczki.

Dyrektor ESA odwiedza Creotech

Dyrektor generalny ESA w siedzibie firmy Creotech / Credits - Creotech Instruments

Dyrektor generalny ESA w siedzibie firmy Creotech / Credits – Creotech Instruments

Dwudziestego listopada firmę Creotech Instruments odwiedził Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – Jan Woerner. Spotkanie z przedstawicielami tej firmy miało m.in. na celu dyskusję na temat planów firmy Creotech, jak również rola tej firmy w przyszłych projektach koordynowanych przez ESA.

Spojrzenie na chińskie startupy

Choć chiński sektor kosmiczny jest potężny, to jego część komercyjna dopiero powstaje. Na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie zauważalna jest dynamika powstawania i wzrostu małych chińskich spółek z branży kosmicznej.

W 2014 roku nie było praktycznie ani jednego chińskiego podmiotu komercyjnego aktywnego w sektorze kosmicznym. Pod koniec 2018 roku takich podmiotów jest około osiemdziesiąt. W opinii wielu komentatorów chiński komercyjny sektor kosmiczny rozwija się w tej chwili szybciej niż amerykański albo europejski – choć możliwe, że jest to spowodowane dynamicznymi “pierwszymi krokami” nowych startupów.

Pod koniec 2016 roku Rada Państwowa Chin wyraźnie zaakceptowała potrzebę komercjalizacji przemysłu kosmicznego tego państwa oraz wprowadzenie nowych źródeł finansowania (tzn. finanse prywatne, bez udziału funduszy publicznych). W konsekwencji w kolejnych latach pojawiły się pierwsze inwestycje w chińskie spółki. Aktualnie (stan na listopad 2018) szacuje się, że łączna wartość inwestycji w chińskie prywatne spółki branży kosmicznej wyniosła około 600 milionów USD. Ta wartość została uzyskana z inwestycji prywatnych jak i publiczno-prywatnych.

Ważną cechą chińskiej (komercyjnej) branży kosmicznej jest możliwość dostarczenia wszystkich produktów i usług związanych z kosmosem. Chińskie firmy są  już dostępne w branży downstream, jak i upstream. Co ciekawe, pojawiła się nawet pierwsza spółka zainteresowana tematami eksploracyjnymi.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(BDS, 24, Pa, WSBS, PARP, CTI, KE, H2020, X, POLSA, PFA, K.)

Comments are closed.