Kosmiczny Scale-Up ląduje w Gdańsku

0

Dwudziestego dziewiątego marca odbyło się “Demo Day” akceleratora Space3ac Intermodal Transportation, łączącego potrzeby przemysłu z technikami satelitarnymi. Akcelerator w sumie wsparł 27 startupów, które wdrażały swoje rozwiązania dla 11 dużych przedsiębiorstw.

Inteligentne kaski dla Grupy LOTOS, symulator akcji ratowniczych dla PZU Lab, czy urządzenia badające poziom gazów toksycznych dla Portu Gdańsk – to niektóre z 16 rozwiązań dla dużych firm, jakie zaprezentowały startupy 29 marca podczas Demo Day w na Stadionie Energa w Gdańsku. Prezentacje zakończyły drugą edycję Space3ac Intermodal Transportation, akceleratora startupów organizowanego w ramach programu Scale-Up przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Space3ac Intermodal Transportation / Credits - Blue Dot Solutions i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Space3ac Intermodal Transportation / Credits – Blue Dot Solutions i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Space3ac Intermodal Transportation działa w ramach programu Scale-Up Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem akceleratora jest m.in. rozwój startupów pracujących z technologiami satelitarnymi. Jednym z podstawowych założeń Scale-Up jest połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji, w tym spółek skarbu państwa.

– W procesie akceleracji skupiliśmy się na jakości wdrożeń pilotażowych, zdając sobie sprawę z tego, że to najlepsza droga do współpracy na większą skalę. – mówi Paweł Lulewicz, Wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – W przypadku niektórych akcelerowanych projektów, współpraca z dużym przedsiębiorstwem zaszła bardzo daleko, co jednoznacznie potwierdza wysoką efektywność założeń programu Scale-Up.

W ramach Space3ac Intermodal Transportation, startupy współpracowały z: CELSA Huta Ostrowiec, Grupa LOTOS, Instytut Morski, International Paper Kwidzyn, Orange Polska, OT Logistics, POL-MIEDŹ TRANS, PZU Lab, X-kom, Zarząd Morskiego Portu w Gdańsku, Zarząd Morskiego Portu w Gdyni. Wszystkim firmom udało się wdrożyć projekty pilotażowe, w przypadku wielu z nich już teraz trwają rozmowy o dalszych pracach i wykorzystaniu ich rozwiązań na szerszą skalę.

– Zaufanie, które udało się zbudować między dużymi, stabilnymi firmami a startupami, jest niezwykle cenne. – mówi Anna Brussa, Dyrektor w Departamencie Rozwoju Startupów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). – Widzimy, że obie strony nauczyły się współpracy i widzą korzyści, które z niej płyną, co potwierdza tezę o wysokim potencjale synergicznym takiego układu.

Kartik Kumar z prezentacją na Demo Day Space3ac Intermodal Transportation / Credits - PSSE

Kartik Kumar z prezentacją na Demo Day Space3ac Intermodal Transportation / Credits – PSSE

– Na terenie Portu Gdańskiego zainstalowaliśmy sześć urządzeń, które badają poziom pyłów zawieszonych, hałasu i obecność gazów toksycznych. – mówi Rafał Wolak z Yeti Box. – Wraz z przygotowaną przez nas dedykowaną aplikacją, powstał system analizy zanieczyszczeń, który przez najbliższy miesiąc będzie używany przez naszych partnerów z Zarządu Morskiego Portu w Gdańsku. Wyniki tego testowego wdrożenia i decyzja o wykorzystaniu naszego rozwiązania w Porcie jeszcze przed nami, jednak już teraz wiemy, że jako organizacja jesteśmy gotowi na współpracę z wymagającymi firmami.

– Jako Duże Przedsiębiorstwo uczestniczące w tym projekcie, zobaczyliśmy jak wiele możliwości daje współpraca ze startupami i ile jeszcze można zrobić w Porcie przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz ciekawych, często innowacyjnych, rozwiązań. Celem tego programu było połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami spółek skarbu państwa, co w tym przypadku sprawdziło się doskonale. To doświadczenie utwierdziło nas w przekonaniu, że warto być otwartym na realizację podobnych przedsięwzięć w Porcie GdańskJowita Zielinkiewicz Z-ca Dyrektora ds. Rozwoju w Porcie Gdańsk.

Adam Augustyniak z NNT (Novel Nondescructive Testing): – Wykorzystując szeroko pojęte zjawiska elektromagnetyczne, potrafimy diagnozować, w sposób całkowicie nieniszczący, stan konstrukcji i wyrobów stalowych. Nasz w pełni funkcjonalny prototyp, wypróbowany został w środowisku produkcyjnym w CELSA Huta Ostrowiec i okazał się skuteczny. Rozmowy trwają, liczymy na to, że będziemy mogli wesprzeć naszego partnera w udoskonalaniu procesu kontroli jakości produkcji.

Pracujący w akceleratorze dla Grupy LOTOS startup 3DP Lab, skupił się na rozwiązaniu, którego celem jest dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa pracowników rafinerii. – W marcu testowaliśmy na terenie rafinerii pięć zestawów naszego Smart Helmet, które możemy obecnie traktować jako dojrzałe demonstratory technologiczne. Nasze inteligentne kaski umożliwiają dokładną lokalizację pracowników w strefie przemysłowej, określenie wysokości, na jakiej się znajdują, a nawet zidentyfikować zdarzenia niebezpieczne, jak upadek czy uderzenie. – relacjonuje Damian Dziak z 3DPlab. – Testy wypadły pomyślnie, a rozmowy o przyszłości o wykorzystaniu naszego rozwiązania przez Grupę LOTOS trwają.

– Dla PZU Lab stworzyliśmy bardzo złożony symulator wydarzeń kryzysowych i akcji ratowniczych. W oparciu o zbudowany, wirtualny model zakładu przemysłowego potrafimy na jego terenie symulować pożar i przećwiczyć działania chroniące ludzi i minimalizujące straty. – mówi Paweł Woźniak z uAvionicsMożliwość wirtualnego przeprowadzenia akcji ratowniczej ma ogromne walory edukacyjne dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i przekłada się na jakość procedur, a co za tym idzie – ryzyko wystąpienia sytuacji kryzysowych i sprawność radzenia sobie z nimi. PZU Lab widzi potencjał w naszym rozwiązaniu, jesteśmy w procesie negocjacji dalszych warunków współpracy.

– Wypracowane rozwiązania w programie Space3ac Intermodal Transportation pozwolą PZU LAB dostarczyć klientom technologie, które do tej pory nie były oferowane przez ubezpieczycieli. Dzięki temu stajemy się pionierem i zarazem liderem technologicznym na rynku ubezpieczeniowym – mówi Dariusz Gołębiewski, Wiceprezes Zarządu PZU LAB.

Do akceleratora Space3ac Intermodal Transportation zgłosiło się w sumie blisko 170 startupów. 23 z nich ukończyły program akceleracyjny. – Szukaliśmy głównie zespołów, które specjalizują się w technologiach związanych z dolnym segmentem sektora kosmicznego, czyli wykorzystujących dane satelitarne w swoich projektach. – mówi Wojciech Drewczyński, Kierownik Projektu. – Wydawałoby się, że wybraliśmy bardzo niszowy obszar. Mimo to liczba zgłoszeń, a przede wszystkim ich jakość, potwierdzają duży potencjał startupów tego sektora w Polsce.

Startupy pracujące w Space3ac Intermodal Transportation otrzymały wsparcie finansowe w kwotach od około 160 000 do 200 000 PLN na każdy projekt, uczestniczyły także w 286 godzinach warsztatów biznesowych i technologicznych, które poprowadziło 68 mentorów z Polski i zagranicy.

Nagrody i wyróżnienia wręczone startupom podczas Demo Day

Nagroda dla najlepszego startupu / Credits - PSSE

Nagroda dla najlepszego startupu / Credits – PSSE

Nagrodę dla najlepszego Startupu otrzymała firma ISS RFID za projekt System inteligentnych plomb i znaczników w gospodarce magazynowej. Wdrożenie dla firmy X-kom.

Nagroda za Best Pitch (Najlepsza prezentacja projektu) trafiła do firmy Quotiss , która zajmuje się optymalizacją zamawiania frachtu morskiego i transportu kolejowego. W ramach programu zrealizowała wdrożenie dla firmy Pol-Miedź -Trans.

Nagrodę Best Invention otrzymała firma NNT za projekt Techniki badań nieniszczących w konstrukcjach i produktach stalowych. Wdrożenie dla Celsa Huta Ostrowiec.

Nagroda O4 Coworking trafiła do firmy Fabe za projekt Układ do kontroli realizacji zaleceń audytów ubezpieczeniowych, zrealizowany dla PZU Lab.

Nagroda Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego została przyznana firmom ISS RFID oraz NNT, a nagrodę Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego otrzymała firma Advanced Protection Systems za system neutralizacji dronów i zabezpieczeń imprez masowych.

(Space3ac)

Comments are closed.