Chandrayaan-2 opóźniony do października

0

Indyjska misja księżycowa Chandrayaan-2 została opóźniona do nie wcześniej niż października 2018.

Celem indyjskiej misji księżycowej Chandrayaan-2 jest osadzenie łazika na powierzchni Srebrnego Globu. Za miejsce lądowania wybrano “podbiegunowe” okolice bieguna południowego Księżyca, pomiędzy kraterami Manzinus C i Simpelius N (około 70 stopni szerokości południowej selenograficznej).

Projekt Chandrayaan-2 został zaakceptowany przez rząd Indii już pod koniec zeszłej dekady. W międzyczasie trwały prace rozwojowe a także (niezależnie od projektu) budowa nowej wersji rakiety GSLV (Mk 2), której pierwszy udany lot nastąpił w styczniu 2014 roku.

Początkowo indyjska agencja kosmiczna ISRO planowała start Chandrayaan-2 w kwietniu tego roku, jednakże  w marcu zdecydowała o opóźnieniu początku misji. Opóźnienie pozwoli na przeprowadzenie dodatkowych testów orbitera księżycowego oraz łazika. Nową datą startu misji jest nie wcześniej niż październik 2018.

Z dostępnych informacji wynika także, że integracja poszczególnych elementów misji nie została jeszcze w całości zakończona. Informacje na temat stanu prac przy misji Chandrayaan-2 są dość skąpe, jednak można zakładać, że półroczne opóźnienie ma związek nie tylko z testami już zintegrowanego sprzętu.

(S, PFA)

Comments are closed.