Udany spacer EVA-49 (29.03.2018)

0

Dwudziestego dziewiątego marca odbył się amerykański spacer kosmiczny EVA-49. W przestrzeń kosmiczną wyszli astronauci Drew Feustel i Ricky Arnold.

Amerykański spacer kosmiczny o oznaczeniu EVA-49 nastąpił 29 marca z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Spacer trwał 6 godzin i 10 minut. W EVA-49 uczestniczyło dwóch astronautów NASA: Drew Feustel i Ricky Arnold, dla których był to odpowiednio siódmy i trzeci spacer kosmiczny.

Zapis spaceru EVA-49 – 29.03.2018 / Credits – NASA TV, Julian Danzer

Celem EVA-49 było wykonanie szeregu prac modernizacyjnych oraz wymian sprzętu na zewnątrz ISS. Mowa tu m.in. o instalacji anten łączności bezprzewodowej na module Node 3 (Tranquility) oraz podłączenie tych anten do zasilania i do kabli przesyłu danych. Ponadto, astronauci wymienili połączenia przy jednym z zaworów systemu chłodzenia amoniakiem po stronie P1 kratownicy Stacji. Ta wymiana miała związek z wykrytym małym przeciekiem amoniaku, jaki wykryto kilka miesięcy temu. Po dalszych badaniach ustalono,  że zawory przy P1 są prawdopodobnym miejscem tego wycieku.

Ostatnim głównym zadaniem EVA-49 było wymienienie mechanizmu ruchu kamery Camera Port-8  (CP-8). Zauważono niedawno, że mechanizm ruchu CP-8 nie działa i wymaga wymiany.

Dwa kolejne spacery, EVA-50 i EVA-51 są planowane na maj. Był to 397 spacer w historii astronautyki i jednocześnie 209 spacer związany z budową i utrzymaniem ISS.

(NASA, PFA)

Comments are closed.