Udany początek misji CRS-14 (02.04.2018)

0

Drugiego kwietnia ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wystartowała misja bezzałogowego pojazdu zaopatrzeniowego Dragon. Oznaczenie tej misji to CRS-14.

Do startu rakiety Falcon 9 doszło 2 kwietnia o godzinie 22:30 CEST z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Ta rakieta wyniosła bezzałogową kapsułę Dragon do zaopatrzeniowej misji CRS-14 ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Lot przebiegł prawidłowo i Dragon został wprowadzony na prawidłową orbitę.

Start misji CRS-14 / Credits – SpaceX

Falcon 9 z kapsułą Dragon - start misji CRS-14 / Credits - SpaceX

Falcon 9 z kapsułą Dragon – start misji CRS-14 / Credits – SpaceX

W tym locie wykorzystano ponownie kapsułę Dragon i pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Co ciekawe, firma SpaceX zdecydowała, że nie będzie odzyskiwać pierwszego stopnia Falcona 9 po starcie. Zamiast tego przeprowadziła “eksperymentalne wodowanie” pierwszego stopnia w wodach Atlantyku.

Dragon w misji CRS-14 przewozi na ISS łącznie ponad 3 tony ładunku w sekcji ciśnieniowej oraz “bagażniku” kapsuły. Na ten ładunek składają się: części zamienne, nowe eksperymenty, żywność, ubrania oraz trzy ładunki w “bagażniku”. Wśród nich znajduje się eksperyment Atmosphere-Space Interactions Monitor (ASIM), który został zbudowany przy współudziale naukowców i inżynierów z Polski. Celem ASIM jest badanie relacji po między energetycznymi zjawiskami zachodzącymi w czasie silnych burz w stratosferze i mezosferze, na wysokości do kilkudziesięciu tysięcy metrów nad powierzchnią Ziemi. W budowie ASIM uczestniczyli specjaliści Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK) oraz firmy Creotech Instruments. ASIM zostanie zainstalowany na europejskim module Columbus.

Separacja drugiego stopnia i kapsuły Dragon - misja CRS-14 / Credits - SpaceX

Separacja drugiego stopnia i kapsuły Dragon – misja CRS-14 / Credits – SpaceX

Misja CRS-14 jest zaplanowana na około 30 dni. W tym czasie wyniesiony ładunek i eksperymenty zostaną przeniesione na pokład ISS, zaś do kapsuły zostaną wprowadzone próbki z wykonanych badań oraz sprzęt, który powinien powrócić na Ziemię. Wodowanie kapsuły Dragon powinno nastąpić u wybrzeży Kalifornii.

Test statyczny pierwszego stopnia Falcona 9 został wykonany 28 marca. Test zakończył się powodzeniem, co pozwoliło na wykonanie startu misji 2 kwietnia.

(PFA, SpaceX, NASA)

Comments are closed.