Sojuz MS-10 – komplikacje dla ISS

1

Nieudany start Sojuza MS-10 przyniesie komplikacje dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jakie jest ryzyko czasowego opuszczenia Stacji?

Jedenastego października 2018 o 10:40 CEST z Bajkonuru nastąpił nieudany start rakiety Sojuz z kapsułą Sojuz MS-10. Na pokładzie tej kapsuły Sojuz znalazł się Rosjanin i Amerykanin. Celem ich lotu była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), gdzie kosmonauci mieli przebywać przez kolejne sześć miesięcy.

Załoga Sojuza MS-10 przed startem / Credits - NASA

Załoga Sojuza MS-10 przed startem / Credits – NASA

Start Sojuza MS-10 zakończył się niepowodzeniem – kapsuła nie osiągnęła orbity. Kosmonauci powrócili na Ziemię po trajektorii balistycznej i wylądowali około 400 km na północny wschód od Bajkonuru. Na szczęście załoga Sojuza MS-10 przeżyła ten lot, a około 90 minut od startu zespół ratunkowy podjął kosmonautów i zabrał do Moskwy.

Aktualnie tylko Sojuzy wykonują załogowe loty na ISS. Ta sytuacja trwa od zakończenia programu wahadłowców i będzie trwać aż do czasu, gdy pojazdy CST-100 Starliner i Dragon 2 będą gotowe do lotów załogowych. Niestety, w tej chwili zarówno CST-100 Starliner jak i Dragon 2 nie są jeszcze gotowe do startów.

Tuż po starcie wydawało się, że załogowe loty Sojuzów zostaną zawieszone na kilka kolejnych miesięcy, jeśli nie dłużej. Istnieje zatem poważne ryzyko negatywnego wpływu na funkcjonowanie ISS. Dzień po tym nieudanym starcie dyrektor Roskosmosu ( Dimitrij Rogozin) poinformował, że załoga Sojuza MS-10 powinna ponownie wystartować w kierunku ISS już na wiosnę 2019.

Załoga Sojuza MS-09 / Credits - NASA

Załoga Sojuza MS-09 / Credits – NASA

Aktualnie (od czerwca 2018) na pokładzie ISS przebywa załoga Sojuza MS-09. Ich powrót na Ziemię zaplanowano na 13 grudnia 2018. Znaczne przedłużenie ich pobytu na ISS raczej nie wchodzi w rachubę. Jedenastego i dwunastego października często pojawiały się obawy, że  nie później niż na początku przyszłego roku ISS zostanie opuszczona. (Warto tu dodać, że w sierpniu wykryto dziurę na pokładzie Sojuza MS-09).

Co ciekawe, zaledwie ok 36 godzin od nieudanego startu pojawiły się wstępne plany lotów Sojuzów. Już na początku grudnia ma wystartować Sojuz MS-11 (zamiast 20 grudnia ma to nastąpić 5 grudnia). Ta załoga ma pozostać na ISS do kwietnia 2019. Start Sojuza MS-11 będzie możliwy dopiero po przeprowadzeniu wcześniejszych bezzałogowych startów rakiety Sojuz, m.in. z bezzałogowym pojazdem Progress MS-09. Jeśli bezzałogowe starty się powiodą, wówczas Sojuz MS-11 zostanie dopuszczony do lotu z kosmonautami na pokładzie.

ISS może funkcjonować w trybie automatycznym, jednakże duża część pokładowych eksperymentów wymaga stałego nadzoru ze strony astronautów. Jeśli zapadłaby decyzja o opuszczeniu ISS, wówczas trzeba będzie zakończyć eksperymenty i zabezpieczyć wszystkie instrumenty oraz urządzenia. Ponadto, może pojawić się potrzeba przeprowadzenia spacerów kosmicznych, które by przygotowały sprzęt zainstalowany na zewnątrz ISS do funkcjonowania bez obecności człowieka. Mowa tu m.in. o sprzęcie, który może się zepsuć w najbliższych miesiącach.

Najnowszy rozkład lotów pojazdów  CST-100 Starliner jak i Dragon 2 przewiduje pierwsze loty załogowe nie wcześniej niż w czerwcu i sierpniu 2019. Mają to być loty testowe, jeszcze nie operacyjne, które będą wymagać wsparcia ze strony astronautów na pokładzie ISS. Jeśli te loty się powiodą, wówczas nastąpią regularne misje trwające około sześciu miesięcy.

Zdjęcie startu rakiety Sojuz z kapsułą Sojuz MS-10 wykonane z pokładu ISS / Credits - Alexander Gerst , ESA

Zdjęcie startu rakiety Sojuz z kapsułą Sojuz MS-10 wykonane z pokładu ISS / Credits – Alexander Gerst , ESA

W najbliższych tygodniach zapadną ważne decyzje dla działań ISS w 2019 roku. Z pewnością kilka decyzji nie będzie prostych. W rozmowach na temat działań związanych z ISS będą uczestniczyć wszyscy partnerzy programu ISS: NASA, Roskosmos, ESA i JAXA.

Jak na razie zarówno NASA jak i Roskosmos nie dopuszczają myśli o opuszczeniu ISS. W kolejnych tygodniach główne prace skupią się na utrzymaniu załogi (lub załóg) na pokładzie Stacji, bez żadnej przerwy.

Działania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(PFA)

Jeden komentarz

  1. Załoga MS-10 ponownie wystartuje wiosną 2018 roku? Szybko muszą latać Sojuzy skoro cofają się w czasie 🙂