Izba reprezentantów popiera plany wydłużenia finansowania ISS

0

Na posiedzeniu podkomisji ds. przestrzeni kosmicznej z 26 września 2018 zaproponowano Leading Human Spaceflight Act, który zapewniałby przedłużenie finansowania ISS przez państwo do 2030 roku.

Leading Human Spaceflight Act został zaproponowany przez Briana Babina, przewodniczącego podkomisji ds. przestrzeni kosmicznej. Dokument zapewniłby finansowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2030 o ile nie pojawiłaby się do tego czasu tańsza i łatwiejsza alternatywa z sektora prywatnego. Kilka tygodni wcześniej w amerykańskim Senacie również wyrażono poparcie dla tej idei.

ISS jest klejnotem w koronie amerykańskiego programu kosmicznego. Pozycja lidera, jaką USA mają na niskiej orbicie okołoziemskiej, przynosi ogromne korzyści tutaj, na Ziemi – mówił Babin.

Podczas swojego wystąpienia zapytał on także słuchaczy, wśród których byli Bill Gerstenmeier oraz trzech dyrektorów różnych ośrodków badawczych NASA, o to jak Agencja zamierza zapobiec kolejnej luce w potencjale strategicznym, jaką byłaby utrata obecności na LEO.

Podchodzimy do sprawy bardzo poważnie. Zobaczymy, czym zainteresowany jest sektor prywatny przemysłu i jakie są jego możliwości odnośnie tego przedsięwzięcia, a następnie dokonamy płynnego przekazania w taki sposób, by nie kończyć nagle jednego projektu i zaczynać następnego.  – odpowiedział Gerstenmeier, odwołując się do planu przekazania ISS opublikowanego wcześniej tego roku przez NASA.

Zaproponowana w Izbie dyrektywa znajduje poparcie w Space Frontier Act, uchwalonym przez senacką podkomisję ds. przestrzeni kosmicznej w sierpniu 2018 roku i oczekuje zaaprobowania przez cały Senat. Jeden z inicjatorów Space Frontier Act, a także przewodniczący komisji, która go uchwaliła, Ted Cruz zwrócił uwagę na fakt, że amerykańscy podatnicy zainwestowali ponad 100 mld USD w Międzynarodową Stację Kosmiczną, i stwierdził, że jest bardzo istotnym, by obywatele mogli korzystać z osiągnięć programu jak najdłużej.

Nie możemy oddać LEO na wyłączność w ręce Chin ani żadnego innego państwa. Stany Zjednoczone muszą rozważyć przedłużenie stałej obecności załogi na orbicie, nawet po zakończeniu programu ISS.  – mówił Cruz w odniesieniu do planów umieszczenia przez Chińczyków pierwszej nieprzerwanie zamieszkanej stacji orbitalnej w 2022 roku na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Jim Bridenstine / Corey Lack Pictures

Jim Bridenstine / Corey Lack Pictures

Jim Bridenstine, szef NASA, stanowczo odpowiedział senatorowi, że Agencja nie zamierza przeprowadzać wcześniejszej deorbitacji stacji. Ponadto stwierdził on także, że możliwość wydłużenia operacyjności ISS do 2030 roku jest prawdopodobna, lecz będzie zależeć przede wszystkim od ryzyka i kosztów.

24 września 2018 Bridenstine wskazał wpływ, jaki przedłużenie finansowania ISS przez Agencję miałoby na inne jej plany.

Jeśli Senat chce nam dać dużo więcej pieniędzy, by kontynuować amerykańską obecność na ISS, chętnie je przyjmiemy. Jednak w rzeczywistości nasz budżet będzie bardzo obciążony i jeżeli chcemy zbudować stację księżycową oraz wysyłać ludzi na Marsa, będziemy musieli skomercjalizować Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Temat dalszych rozmów partnerskich miedzy USA a Federacją Rosyjską w kontekście ISS oraz dalszych lotów eksploracyjnych był również kontynuowany podczas wizyty Jima Brindenstine’a w Rosji w drugim tygodniu października po zakończeniu Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Bremie.

Comments are closed.