Test systemu ratowniczego – problem spadochronów?

0

Pierwsze opublikowane nagranie prezentujące test systemu ratowniczego ukazuje zaskakujące zachowanie się spadochronów makiety indyjskiej kapsuły załogowej.

Piątego lipca 2018 został przeprowadzony rakietowy test systemu ratunkowego (Crew Escape System, CES). Trwający 259 sekund test został przeprowadzony ze stanowiska startowego na kosmodromie Sriharikota. CES ma być elementem powstającego systemu załogowego Indii. Zadaniem CES ma być ratunek astronautów w pierwszych momentach startu, w przypadku zanotowania nieprawidłowości w pracy rakiety nośnej.

W teście z 5 lipca silnik rakietowy CES poderwał ważący 12,6 ton symulator kapsuły załogowej i wzniósł go na wysokość niemal 2,7 km. Symulator kapsuły wypełniony blisko 300 czujnikami opadł na spadochronach do morza 2,9 km od stanowiska startowego.

Dzień po teście zostało opublikowane nagranie, na którym można zobaczyć odpalenie systemu CES, separację makiety kapsuły od rakiety i następnie opadanie na spadochronach. Nagranie prezentujemy poniżej.

Nagranie testu systemu CES oraz opadania na spadochronach / Credits – ISRO

Koniec testu miał dość zaskakujący przebieg. Na wysokości, przynajmniej kilkunastu metrów, doszło do odłączenia spadochronów od kapsuły. W konsekwencji kapsuła uderzyła w wodę z dość dużą prędkością. Nie wydaje się, by był to zaplanowany element testu. Można się raczej spodziewać, że zespół spadochronów częściowo zawiódł w tym teście. Dla astronautów na pokładzie tej kapsuły taki swobodny spadek mógłby być groźny.

ISRO w kolejnych latach przeprowadzi prawdopodobnie serię testów różnych trybów pracy i komponentów swojej kapsuły załogowej. Jak na razie nie wiadomo, kiedy dojdzie do pierwszego załogowego lotu orbitalnego z Indii. Można zakładać, że nie nastąpi to wcześniej niż za 5 lat.

Pierwszym i jak na razie jedynym kosmonautą z Indii jest Rakesh Sharma, który w 1984 roku uczestniczył w misji Sojuz T-11 na radziecką stację Salut 7 (powrót na Ziemię w kapsule Sojuz T-10). Jego lot trwał 7 dni i 21 godzin.

(PFA, Tq)

Comments are closed.