Księżycowe plany Blue Origin – pierwsze szczegóły

3

Amerykańska firma Blue Origin rozpatruje możliwość przeprowadzenia misji załogowych w kierunku Księżyca. Pierwsze loty mogą nastąpić już na początku przyszłej dekady.

W maju tego roku informowaliśmy o zainteresowaniu Jeffa Bezosa, założyciela firmy Blue Origin, lotami załogowymi na Księżyc. Więcej informacji na temat księżycowych planów BO można się spodziewać na konferencji IAC 2018. Ta konferencja odbędzie się w Bremie w dniach 1 – 5 października 2018. Niemniej jednak już teraz pojawiły się pierwsze szczegóły dotyczące najbliższych planów tej firmy związanych ze Srebrnym Globem.

Firma BO poinformowała, że przewiduje zbudowanie lądownika księżycowego. Ten lądownik powinien dostarczyć przynajmniej kilka ton ładunku na powierzchnię naszego naturalnego satelity. Pierwsza misja lądownika nastąpiłaby w 2023 roku. Co ciekawe, BO ma zamiar oferować ten lądownik także innym podmiotom, w tym agencjom kosmicznym.

Można się spodziewać, że lądownik będzie wynoszony w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety New Glenn, której pierwszy lot planowany jest na 2020 rok. Aktualnie przewidywana nośność tej rakiety na niską orbitę okołoziemską (wg nieoficjalnych źródeł) zawiera się w zakresie od 32 do 55 ton, w zależności od odzyskiwalności stopni. Nośność rakiety na trajektorię w kierunku Księżyca nie została nigdzie podana, jednak można się spodziewać wartości rzędu kilkunastu ton.

Lądownik księżycowy byłby elementem większego planu ustanowienia załogowej bazy na Srebrnym Globie. Wg BO bez większego lądownika nie będzie możliwe zbudowanie i utrzymanie bazy na Księżycu.

(GW)

3 komentarze

  1. Obecnie nie widać chęci szybkiej budowy bazy księzycowej przez podmioty państwowe. NASA jak dostanie zlecenie to zabewne wycenić koszty na bilon dolarów. Cała więc nadzieja w Blue Orgin i Spacex. To co jest planowane na tą chwilę to jedynie stacja orbitalna wokół księżyca i pojedyńczy lądowania a srebrnym globie.

    • Otóż to, w Made in China i prywaciakach nasza nadzieja, że zobaczymy stację na łysym za naszego życia.

      Gdyby wszystko było ok z rozwojem kosmonautyki to imho obchodzilibyśmy teraz mniej więcej dwudziestolecie istnienia takowej… 🙁

  2. Żeby opanować zaopatrzenie Bazy na Księżycu w wystarczającym czasie i to tanio i szybko ,to musi to być duży i jednostopniowy -Wielorazowy Lądownik w systemie dostarczania Ładunku bezpośrednio na Grunt księżycowy. Jest taki Lądownik opracowany na dostarczanie bezpośrednio na koła jego, Łazika Marsjańskiego o wadze 1-t. Sky Crane. Ten Księżycowy Lądownik Ramowy ,musi mieć 4-ry Nogi Teleskopowe i od spodu pomiędzy nimi i silnikami 4-Rygle elektromagnetyczne na których będzie zamocowany na 4-Zaczepach pasujących do tych Rygli np. Moduł Bazy księżycowej ( np. Cygnus ) ,Łazik Hermetyczny ( ten z tymi 2-ma skafandrami z tyłu ), Moduł Cysterny z paliwem do tego Lądownika Ramowego ,oraz wszelakie Kontenery Techniczne do wyposażenia BAZY Księżycowej. ( Panele,Agregaty, Reaktor Prądotwórczy itd. ) . To rozwiązanie LR jest uniwersalne i bardzo Funkcjonalne w szybkiej budowie BAZY księżycowej i obsłudze zaopatrzeniowej dla niej i nic na Księżycu nie zostawia jak z niego odlatuje na Orbitę księżycową po następne egzemplarze BAZY czy Moduły Mieszkalne,Pojazdy Hermetyczne itd., dostarczane tą Rakietą z Ziemi. Te Rygle i zaczepy od spodu LR mogą być takie jakie się stosuje do wypuszczania z ostatniego Stopnia Rakiet dużych kilku tonowych Satelitów z Adapterów na GEO Orbity Ziemi. Mogę podać dla zainteresowanych sposób dostarczenia takim LR kilku tonowego Cygnusa Bazy.