Słońce: coraz dłuższe okresy bez plam

0

W połowie lipca 2018 roku ilość dni bez plam słonecznych przekroczyła łączną ilość takich dni z 2017 roku. To znak, że minimum cyklu słonecznego jest coraz bliżej.

W kwietniu 2018 informowaliśmy o utrzymującej się niskiej aktywności słonecznej. Wówczas upłynęło 60 dni bez wystąpienia plam słonecznych. Dwa i pół miesiąca później sytuacja pozostaje praktycznie bez zmian.

W połowie lipca 2018 upłynęło łącznie 105 dni bez plam słonecznych. Ta wartość odpowiada ilości dni bez obszarów aktywnych z całego 2017 roku. Także w połowie lipca został pobity dotychczasowy rekord w długości jednego okresu bez plam słonecznych – wcześniejszy rekord wynosił 15 dni (okres 6-20 marca 2017). Jest to wyraźny znak, że minimum cyklu słonecznego jest coraz bliżej.

Prawdopodobnie przez dalszą część 2018 roku aktywność słoneczna pozostanie podobna. Jest jednak możliwe, że pojawi się, a następnie znacznie urośnie jedna z grup plam słonecznych, stając się “atrakcją” na tle pustej tarczy naszej Dziennej Gwiazdy. Silniejsze rozbłyski (np. górnych stanów klasy M) są także możliwe.

24 cykl aktywności słonecznej prawdopodobnie zakończy się około 2020 roku. Pod koniec cyklu aktywności słonecznej mogą się pojawiać pierwsze obszary aktywne z nowego cyklu. Takie obszary pojawiają się z dala od równika słonecznego. Natomiast w pobliżu równika wciąż pojawiają się obszary plam z aktualnego cyklu. Taka sytuacja nastąpiła po raz pierwszy 28 sierpnia i 10 września 2017 roku. W przypadku 28 sierpnia przez kilka godzin na tarczy słonecznej w obszarze z dala od równika pojawiła się mała pojedyncza plama słoneczna. Z kolei 10 września pojawiły się dwie małe plamy, które również zniknęły po kilku godzinach. Jak na razie (stan na 16 lipca 2018) były to jedyne tego typu obszary aktywne. Jest możliwe, że w tym roku zaobserwujemy kolejne obszary aktywne zwiastujące nowy cykl słoneczny.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA, SDO)

Comments are closed.