Hayabusa 2: lądownik MASCOT

1

Niemiecka Agencja Kosmiczna opublikowała nagranie prezentujące podstawowe cele lądownika MASCOT, który zmierza ku planetoidzie 162173 Ryugu na pokładzie japońskiej sondy Hayabusa 2.

Japońska wyprawa Hayabusa 2 to następczyni misji Hayabusa, która 13 czerwca 2010 roku, jako pierwsza w historii, sprowadziła na Ziemię próbki planetoidy (25143 Itokawa, typu spektralnego S). Celem Hayabusa 2 jest sprowadzenie próbek kolejnej planetoidy, tym razem typu C, oznaczanej jako (162173) 1999 JU3. Została ona odkryta w 1999 roku w ramach programu LINEAR i ma ona około 1 kilometra średnicy. W 2015 roku w ramach konkursu wyłoniono nazwę dla niej nazwę: Ryugu.

Sonda została wystrzelona w grudniu 2014 roku. Po ponad trzech latach lotu Hayabusa 2 znalazła się w pobliżu celu misji. 3 czerwca Hayabusa 2 wyłączyła swoje silniki jonowe i zaczęła się ostatnia faza zbliżania do 162173 Ryugu. Od tego czasu sonda wykonuje zdjęcia celu podróży. Początkowo (odległość 2600 km) planetoida miała wielkość zaledwie kilku pikseli, jednak z każdym dniem obiekt był coraz większy na obrazach przesłanych przez sondę.

Ryugu widziana z około 1500 km / JAXA

Na pokładzie Hayabusy 2 znajduje się kilka ciekawych instrumentów. Najważniejszym z nich jest manipulator, który ma pobrać próbki skał, cząstek i pyłu z powierzchni planetoidy.  Ponadto, na pokładzie sondy znajduje się mały impaktor o nazwie Small Carry-on Impactor (SCI). Wewnątrz SCI zainstalowano 4,5 kg ładunku wybuchowego, który wytworzy mały krater na powierzchni Ryugu, dzięki czemu możliwe będzie pobranie próbek skał nie wystawionych na działanie próżni i promieniowania słonecznego oraz kosmicznego.

Na pokładzie znajduje się także lądownik o nazwie MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout). Ten lądownik został zbudowany przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR) przy współpracy z Francuską Agencją Kosmiczną (CNES). MASCOT ma masę 10 kg i pewne możliwości poruszania się po powierzchni planetoidy. Poniższe nagranie, opublikowane przez DLR, prezentuje zakres prac MASCOT.

Animacja – lądownik MASCOT i misja Hayabusa 2 / Credits –German Aerospace Center, DLR

Wątek o misji Hayabusa 2 na Polskim Forum Astronautycznym.

(MASCOT)

Jeden komentarz

  1. Chyba 4,5 g
    Bo 4,5 kg ładunku wybuchowego mogłoby rozpylić tę planetoidę na wiele kilometrów