Trwa nabór pomysłów wykorzystujących nawigację satelitarną

0

Do 31 lipca 2018 r. przyjmowane są zgłoszenia do European Satellite Navigation Competition (ESNC), największego konkursu wspierającego komercyjne wykorzystanie nawigacji satelitarnej. Pula nagród wynosi ponad 1,3 milion euro, a zgłaszający projekt mają szansę na zdobycie nagród w ponad 20 kategoriach.

Nawigacja satelitarna jest nieodzowna, aby uzyskać dostęp do dokładnej, niezawodnej i ciągłej lokalizacji. Technologia ta jest fundamentem dla wielu aktualnych trendów rozwoju, w tym logistyki multimodalnej, Internetu Rzeczy (IoT), dronów czy inteligentnych miast.

Od 2004 roku ESNC (dawniej: Galileo Masters) promuje przekształcanie najlepszych pomysłów biznesowych w produkty i usługi gotowe do wejścia na rynek. W ciągu ostatnich lat konkurs wyróżnił ponad 300 projektów, wybranych z kilku tysięcy przesłanych pomysłów. Obecnie zwycięzcy są wspierani przy pomocy sieci Centrów Inkubacji Biznesu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC) oraz nowo powstałemu akceleratorowi E-GNSS.

Patron Honorowy konkursu ESNC, Marszałek Województwa Pomorkiego Mieczysław Struk podkreśla:

“Rozwój technologii kosmicznych i satelitarnych stanowi ogromną szansę rozwojową dla firm i instytucji badawczo-rozwojowych z województwa pomorskiego. Potwierdza to zaangażowanie Samorządu Województwa Pomorskiego w takie inicjatywy jak m.in. ESA-BIC czyli inkubator organizowany pod auspicjami Europejskiej Agencji Kosmicznej, którego celem jest wspieranie startupów oraz nowoutworzonych firm działających w obszarze technologii i technik satelitarnych. Inkubator ESA-BIC, który lada moment rozpocznie na Pomorzu swoją działalność, ma przyczynić się do stworzenia rentownych przedsiębiorstw i nowych miejsc pracy poprzez zapewnienie wsparcia finansowego i merytorycznego oraz udostępnienie infrastruktury laboratoryjnej. Zdobywanie kompetencji oraz budowanie partnerstwa w zakresie technologii satelitarnych jest z perspektywy działania inkubatora kluczowe. Stąd nasz udział jako samorządu w European Satellite Navigation Competition.

Uczestnicy konkursu, będą mieć okazję nie tylko do odkrywania nowych, ciekawych horyzontów dotyczących wykorzystania nawigacji satelitarnej w gospodarce i życiu codziennym, ale przede wszystkim docelowo do skomercjalizowania swoich idei. Chciałbym wspomnieć, że to właśnie regionalne partnerstwo składające się z ponad 100 podmiotów, w tym firm i uczelni z województwa pomorskiego, tworząc Inteligentną Specjalizację Pomorza z obszaru „Technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie” potwierdziło, że inżynieria kosmiczna i satelitarna to priorytetowy i perspektywiczny kierunek rozwoju naszego regionu.“

Akcelerator E-GNSS
W ramach konkursu ESNC od zeszłego roku działa akcelerator E-GNSS. Program ten jest wyjątkową okazją dla przedsiębiorców i firm do akceleracji biznesu na szerszą skalę i szybszego wprowadzania na rynek swoich produktów i usług. Akcelerator E-GNSS działać będzie jeszcze przez dwa lata i stanowi bezpośrednie wsparcie dla laureatów ESNC 2017, 2018 i 2019. W tym przypadku na uczestników konkursu czekać będą dodatkowe nagrody, oraz usługi inkubacji warte 500 000 EUR.

Partnerzy ESNC
Międzynarodową edycję ESNC 2018 wspiera m.in. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Agencja Europejskiego GNSS (GSA) i Komisja Europejska. Organizatorem polskiej edycji konkursu jest gdańska spółka Blue Dot Solutions z Partnerem w postaci funduszu Black Pearls VC. ESNC 2018 zostało objęte patronatem honorowym przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polską Agencję Kosmiczną oraz Marszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysława Struka.

Zasady konkursu
Do ESNC zgłosić można pomysł na aplikację, urządzenie, bądź technologię wykorzystującą nawigację satelitarną. Konkurs odbywa się na poziomie regionalnym oraz międzynarodowym. Laureaci edycji regionalnych pojadą na międzynarodową Galę Finałową w Marsylii, która odbędzie się w grudniu br. Główny zwycięzca wyłoniony spośród laureatów poszczególnych regionów otrzyma 20 tysięcy euro. Zgłoszenia do konkursu można przesłać do 31 lipca 2018 r. za pomocą formularza na stronie www.esnc.eu

Do konkursu przesyłać można pomysły na wykorzystanie technologii nawigacji satelitarnej (GNSS) w dowolnej dziedzinie nauki, gospodarki czy życia codziennego. Może to być innowacyjna usługa, produkt lub pomysł na badania naukowe. Zgłaszać się mogą indywidualni pomysłodawcy lub zespoły, organizacje, firmy czy instytucje. Wygrana w edycji regionalnej jest też przepustką do finału międzynarodowego, w którym nagroda główna to 20 tys. euro, a suma wszystkich nagród wynosi ponad milion euro.

Nagrody dla laureatów
Uczestnicy konkursu mają kilka możliwości do zdobycia atrakcyjnych nagród. Nagrodą główną dla najlepszego pomysłu jest 20 000 EUR. Ponadto pomysłodawcy mogą zgłosić się po jedną z siedmiu Nagród Specjalnych oferowanych przez największe europejskie podmioty związane z sektorem kosmicznym. Poszukują one innowacyjnych rozwiązań dostosowanych do ich konkretnych potrzeb w różnych dziedzinach związanych z nawigacją satelitarną. W wielu przypadkach proponowana jest realizacja zwycięskiego pomysłu przez zwycięzcę i partnera, nagrody pieniężne (do 10 000 EUR), a także bezpłatny dostęp do infrastruktury, bazy ekspertów czy potencjalnych odbiorców rozwiązania.

W 2018 roku wyzwania specjalne zostały utworzone m.in przez: Agencję Europejskiego GNSS (GSA), Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) czy Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR).

Laureaci polskiej edycji mogą liczyć nie tylko na zwrot kosztów podróży i zakwaterowania podczas Międzynarodowej Gali Finałowej w Marsylii, ale również na wsparcie techniczne, biznesowe i przestrzeń biurową w dalszej pracy nad pomysłem. Lista nagród stale się poszerza, najbardziej aktualne informacje znajdują się na stronie www.esnc.com.pl

Wsparcie projektów zagranicznych
Zagraniczni uczestnicy konkursu ESNC będą mogli liczyć na wsparcie przy aplikacji do programu akceleracyjnego Space3ac Enterprize, który wspiera projekty wykorzystujące techniki satelitarne. Jest to niezwykła okazja dla ludzi, którzy potrafią przekuć znajomość technologii w praktyczne rozwiązania.

Poland Prize będzie wspierać zagraniczne start-upy już na etapie podjęcia decyzji o przyjeździe i prowadzeniu biznesu w Polsce, a następnie w osiedleniu się oraz rozpoczęciu działalności gospodarczej w naszym kraju. Dla tych projektów otwarta zostanie tzw. dedykowana ścieżka wizowa. Ponadto, powołany zostanie konsjerż, który będzie wspierał cudzoziemców w codziennych wyzwaniach – zarówno tych związanych z przeniesieniem do nowego kraju, jak i tych dotyczących założenia działalności gospodarczej. Oprócz wsparcia merytorycznego start-upy będą mogły liczyć na grant w wysokości do 200 tys. zł. Dodatkową korzyścią będzie również możliwość nawiązania relacji biznesowych z partnerami inwestycyjnymi lub branżowymi.

O Blue Dot Solutions
Blue Dot Solutions stawia sobie za cel rozbudowę sektora kosmicznego w Polsce i Europie. Firma tworzy własne usługi, systemy i aplikacje wykorzystujące dane satelitarne, jak również pomaga firmom spoza sektora kosmicznego rozpocząć w nim działalność. Dzięki interdyscyplinarnemu zespołowi ekspertów oraz obecności na wielu wydarzeniach branżowych, w kraju i za granicą, doskonale orientuje się w problematyce przestrzeni kosmicznej. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.bluedotsolutions.eu

kontakt ws polskiej edycji konkursu:
Wojciech Leonowicz
Kierownik ds konkursu ESNC
Wojciech.leonowicz@bluedotsolutions.eu

Blue Dot Solutions
Olivia Business Centre, O4
Aleja Grunwaldzka 472
80-309 Gdańsk

Comments are closed.