Młoda egzoplaneta K2-33b

0

Dane z kosmicznego teleskopu Kepler pozwoliły na odkrycie bardzo młodego gazowego giganta. Obiekt otrzymał oznaczenie K2-33b.

W podstawowej misji Kepler (lata 2009 – 2013) teleskop obserwował stale wycinek nieba pomiędzy gwiazdozbiorami Łabędzia i Lutni. Wskutek zużycia elementów ruchomych, w maju 2013 roku przestało pracować drugie z czterech kół reakcyjnych teleskopu. Bez co najmniej trzech takich urządzeń niemożliwe jest precyzyjne utrzymywanie położenia statku – konieczne do prowadzenia pomiarów naukowych. Awaria zakończyła więc pierwotną misję sondy. Jednak opisana w naszym artykule z grudnia 2013 metoda ustabilizowania teleskopu Keplera za pomocą ciśnienia światła słonecznego sprawdziła się. Po ponad roku przerwy sonda wróciła do prowadzenia obserwacji naukowych i odkrywania planet pozasłonecznych. Ta misja nosi nazwę “K2” – w jej ramach Kepler obserwuje coraz to inne wycinki nieba, ale przez krótsze okresy czasu. Misja K2 przyniosła także odkrycia planet pozasłonecznych wręcz w “hurtowych” ilościach.

Do dziś (stan na 15 czerwca 2018) Kepler wykrył 4571 kandydatów na planety pozasłoneczne. Z kolei misja K2 wykryła 772 kandydatów na egzoplanety. Weryfikowanie istnienia kandydatów niezależnymi metodami trwa dłużej i do dziś potwierdzono rzeczywiste istnienie około połowy kandydatów z obu faz misji.

Egzoplaneta K2-33b

Jednym z najnowszych potwierdzonych odkryć jest egzoplaneta o oznaczeniu K2-33b. Ten obiekt krąży wokół gwiazdy o oznaczeniu EPIC 205117205 w gwiazdozbiorze Skorpiona. Ta gwiazda znajduje się około 470 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Wiek tej gwiazdy oceniany jest na zaledwie 9 milionów lat. Egzoplaneta K2-33b może być jeszcze młodsza.

K2-33b krąży wokół swej gwiazdy w odległości około 7 miliona kilometrów z czasem zaledwie 5,4 dnia. Masa tej egzoplanety jest szacowana na zakres pomiędzy masą Neptuna a 3,7 masy Jowisza. K2-33b jest zatem typowym “gorącym Jowiszem” lub “gorącym Neptunem”, krążącym bardzo blisko swej gwiazdy. W porównaniu do Ziemi, ta planeta otrzymuje około 125 razy więcej światła.

Cechą wyróżniającą K2-33b jest młody wiek. Spośród tysięcy odkrytych egzoplanet tylko jedna jest młodsza (V830 Tau b, odkryta w 2016 roku), której wiek szacowany jest na zaledwie 2 miliony lat. K2-33b i V830 Tau b to przykłady, jak blisko gwiazd mogą powstawać egzoplanety, w tym gazowe giganty. Może to pomóc w zrozumieniu procesów zachodzących w młodych układach planetarnych, w tym w naszym Układzie Słonecznym.

(NASA, Kepler)

Comments are closed.