NOAA z większym budżetem na 2018

0

Agencja NOAA także otrzyma zwiększone finansowanie na prace w tym roku fiskalnym.

W marcu zeszłego roku informowaliśmy, że administracja Białego Domu planuje zredukować budżet amerykańskiej agencji National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) na rok fiskalny 2018. W szczególności dział danych satelitarnych NOAA miał mieć drastycznie przycięty budżet. Ten dział zajmuje się m.in. analizą danych satelitarnych pod kątem zmian klimatycznych, do czego obecny prezydent USA jest negatywnie nastawiony. Warto też dodać, że NOAA współpracuje blisko z NASA, szczególnie przy projektach satelitarnych, a obie agencje wspólnie użytkują satelity obserwacji Ziemi.

Widok na huragan Ophelia z satelity Suomi-NPP / Credits - NOAA/NASA Goddard Rapid Response Team

Widok na huragan Ophelia z satelity Suomi-NPP / Credits – NOAA/NASA Goddard Rapid Response Team

Na przełomie 2017 i 2018 roku nie udało się uchwalić na czas budżetu federalnego USA, w tym agencji takich jak NASA czy NOAA. Dwa razy doszło do zatrzymania prac amerykańskiej administracji (“government shutdown“). Kolejny termin do uchwalenia budżetu federalnego USA upływał 23 marca. Na szczęście polityczny impas się zakończył. Udało się jednak osiągnąć porozumienie oraz przydzielić budżet na rok fiskalny 2018, czyli do końca września 2018. Agencja NASA otrzymała w tym budżecie o 1,6 miliarda dolarów więcej.

NOAA na ten rok fiskalny ma otrzymać pełne finansowanie dla projektów satelitarnych Geostationary Operational Environmental Satellite R (GOES-R) oraz Joint Polar Satellite System (JPSS). Łączna wartość tych dwóch programów to prawie 1,3 mld USD. NOAA uważa, że wyższe nakłady pozwolą m.in. na utrzymanie planowanych dat startów satelitów JPSS-3 (2026) i JPSS-4 (2031). Kontrakt na satelitę JPSS-2 został podpisany w marcu 2017 roku – wyniesienie zaplanowano na 2021 rok. Utrzymanie dat startów redukuje ryzyko braku dostępu do danych satelitarnych w przypadku wcześniejszego zakończenia pracy przez poprzedniego satelitę.

Warto podkreślić, że Biały Dom nadal uważa, że budżet NOAA powinien zostać zredukowany. Na rok fiskalny 2019 proponowane są duże cięcia. Dział danych satelitarnych ma otrzymać nakłady o 22% niższe, zaś dział badań oceanów i atmosfery aż o 37%. W najbliższych miesiącach będzie trwać dyskusja o budżetach na przyszły rok. Normalnie ta dyskusja powinna się zakończyć przed końcem września, co jednak wydaje się być dość mało prawdopodobne w obecnym klimacie politycznym w USA.

(SN)

Comments are closed.