Marsjańskie strome stoki odsłaniają lód

1

Dzięki Mars Reconnaissance Orbiter udało się zlokalizować strome marsjańskie stoki, na których znajdują się warstwy lodu.

Aktualnie wokół Czerwonej Planety krąży sześć aktywnych orbiterów. Trzy z nich – Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) i MAVEN – zbudowano dla NASA. Kolejne dwa – Mars Express i (najnowszy ze wszystkich) ExoMars Trace Gas Orbiter – zbudowano dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jeden – Mangalyaan – jest użytkowany przez Indyjską Agencję Kosmiczną (ISRO).

Spośród wymienionych orbiterów MRO wyróżnia się swoimi możliwościami obserwacyjnymi. Podstawowym instrumentem MRO jest teleskop High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) o aperturze 50 cm. Jest to największy teleskop jaki kiedykolwiek opuścił bezpośrednie otoczenie Ziemi. HiRISE pozwala na obserwacje powierzchni Marsa z maksymalną rozdzielczością do 25 cm.

Szersze spojrzenie na wycinek Promethei Terra, w obszarze gdzie HiRISE zarejestrował pokłady lodu wodnego / Credits - NASA/JPL/University of Arizona

Szersze spojrzenie na wycinek Promethei Terra, w obszarze gdzie HiRISE zarejestrował pokłady lodu wodnego / Credits – NASA/JPL/University of Arizona

W styczniu 2018 NASA i Jet Propulsion Laboratory (JPL) poinformowały o wynikach bardzo ciekawych obserwacji wykonanych przez HiRISE. Przesłane obrazy pozwoliły na identyfikację ośmiu stromych stoków, u których zauważono odsłoniętego warstwy lodu wodnego. Stoki znajdują się daleko od równika Marsa, zarówno na półkuli północnej, jak i południowej, na szerokościach około 55-58 stopni. Nachylenie tych stoków sięga nawet 55 stopni.

W przypadku tych obserwacji udało się dostrzec grubość przypowierzchniowej warstwy lodowej, co daje możliwość lepszego zrozumienia najnowszych procesów erozji zachodzących na Marsie. Okazuje się, że w niektórych miejscach na Czerwonej Planecie warstwa lodu może znajdować się zaledwie 2 metry pod powierzchnią. Jak na razie nie wiadomo, jak takie strome zbocza powstały na Marsie. Jest możliwe, że sublimacja lodu wodnego w tym przypadku odgrywa pewną rolę. Jeśli tak jest, w perspektywie dłuższego czasu stoki powinny “cofać się”, wskutek ekspozycji i sublimacji lodu wodnego.

Te pokłady lodu mogą być także dobrym miejscem do studiowania dawnej historii klimatu Marsa, w szczególności czasów, gdy woda mogła znajdować się nie tylko w stanie stałym.

Przedstawione obrazy w tym artykule to obszar w regionie Promethei Terra na południowej półkuli Marsa.

(MRO, Science)

Jeden komentarz

  1. Niezwykle ciekawe zdjęcia. Widać nagromadzenie lodu w nieckach (na cz-b przekroju), widać powierzchnię skalną “pokrytą” warstwą lodowo-gruntową, Widać też powierzchnia Marsa jest (przynajmniej w tym miejscu) rodzajem skorupy, jakieś osadu, który przykrywa faktyczną powierzchnię.