MAVEN uniknął zderzenia z Fobosem

2

Amerykańska sonda MAVEN wykonała manewr, który pozwolił uniknąć zderzenia z marsjańskim księżycem Fobos.

Sonda Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (MAVEN) krąży dookoła Czerwonej Planety od września 2014 roku. Sonda krąży po eliptycznej orbicie, w której najdalszy punkt sięga 6100 km od powierzchni Marsa. Ta orbita przecina orbitę największego marsjańskiego księżyca – Fobosa (Phobosa), który krąży na wysokości około 6000 km nad powierzchnią tej planety. Średnica Fobosa to około 27 x 22 x 18 km.

Sonda MAVEN na orbicie Marsa - wizualizacja / Credits: NASA-GSFC

Sonda MAVEN na orbicie Marsa – wizualizacja NASA

Dwudziestego ósmego lutego MAVEN zmienił swoją prędkość o zaledwie 0,4 metra na sekundę. Pozwoliło to na ominięcie Fobosa o dwie i pół minuty. Bez tego manewru MAVEN i Fobos znalazłyby się w dniu 6 marca w tym samym punkcie w przewidywanym odstępie zaledwie siedmiu sekund. Tak niewielka różnica oznaczałaby duże ryzyko kolizji sondy MAVEN w Fobosa.

Był to pierwszy taki manewr dla sondy MAVEN. Identyfikacja takich zagrożeń nie jest prostym zadaniem, z uwagi na dość częście zmiany orbity sond takich jak MAVEN, zarówno w wyniku planowanych odpaleń silniczków jak i wpływu grawitacyjnego ciał w Układzie Słonecznym.

(NASA)

2 komentarze

  1. Czy nie dało by się wykorzystać anomalii lotu do stworzenia mapy grawitacyjnej Marsa ?

  2. A propos ,wpływu Grawitacyjnego Phobosa na przelot tak blisko niego Sondy MAVEN , czy nie nastąpiło Zakrzywienie tej eliptycznej Orbity wokół Marsa ?