10 lat badań Marsa przez europejską sondę Mars Express

0

Europejska sonda Mars Express bada Czerwoną Planetę już od 10 lat, dostarczając informacje o „wodnej przeszłości” planety oraz śladach aktywności wulkanicznej. Sonda identyfikuje ciekawe obszary, które zostaną zbadane przez przyszłe misje. Z okazji okrągłej rocznicy tej misji agencja ESA opublikowała nowe, globalne mapy Marsa.

Unikalny atlas Marsa składa się z wielu map ukazujących rozmieszczenie minerałów oraz charakterystycznego, rdzawego pyłu, które uformowane zostały pod wpływem działalności wody, aktywności wulkanicznej oraz czynników meteorologicznych. Materiały do stworzenia globalnego atlasu zbierane były przez 10 lat przez instrument OMEGA na sondzie Mars Express. Rodzaj minerałów na powierzchni determinowany jest poprzez analizę spektrum odbitego światła słonecznego.

Opublikowane mapy pozwolą na wyłonienie przyszłych, interesujących miejsc dla misji bezzałogowych (lądowników i łazików) oraz potencjalnych miejsc do eksploracji przez pierwsze załogowe wyprawy.

(ESA)

{module[346]}Minearologia Marsa przedstawiona na mapach / Credits: ESA/CNES/CNRS/IAS/Université Paris-Sud, Orsay; NASA/JPL/JHUAPL; NASA MOLA

Comments are closed.