Zmarł Paul Weitz

1

W wieku 85 lat zmarł amerykański astronauta Paul J. Weitz. Brał udział w pierwszej misji do stacji Skylab oraz pierwszym locie wahadłowca Challenger.

Paul Weitz urodził się 1932 roku w Erie w stanie Pennsylvania. Po ukończeniu studiów inżynierii lotniczych został pilotem wojskowym służącym w Marynarce Wojennej. W 1966 roku został wybrany do piątej grupy astronautów NASA.

Przez moment był typowany na dowódcę misji Apollo 20, ta została jednak bardzo skasowana wraz z zakończeniem programu. Pierwszy lot kosmiczny wykonał w ramach programu Skylab. Wraz z Pete Conradem oraz Josephem Kerwinem spędzili rekordowe w 1973 roku 28 dni w przestrzeni kosmicznej. Naprawili również stację Skylab, która została uszkodzona podczas lotu na orbitę – oderwał się jeden z dwóch paneli słonecznych oraz osłona mikrometeroidowa zapewniająca również osłonę termiczną. Drugi panel słoneczny był zaś zablokowany. Naprawy stacji zostały wykonane podczas trzech spacerów załogi. Weitz brał udział w dwóch z nich.

Drugi i ostatni lot kosmiczny Weitz odbył 10 lat później podczas misji STS-6, pierwszego lotu wahadłowca Challenger. Weitz pełnił rolę dowódcy. Celem misji było wyniesienie satelity TDRS-A oraz przeprowadzenie pierwszego spaceru kosmicznego w ramach programu wahadłowców.

Łącznie Paul Weitz spędził 33 dni w kosmosie. Przed przejściem na emeryturę w 1994 roku był wicedyrektorem Centrum Kosmicznego im. Johnsona.

Jeden komentarz

  1. “Przez moment był typowany na dowódcę misji Apollo 20, ta została jednak BARDZO skasowana wraz z zakończeniem programu.”…….chyba brakuje tu slowa szybko