C/2017 U1 (PANSTARRS) spoza Układu Słonecznego? (aktualizacja)

2

Orbita nowo odkrytej komety C/2017 U1 (PANSTARRS) sugeruje, że może to być obiekt spoza naszego Układu Słonecznego. (Zaktualizowane!)

Aktualizacja – 26 października, 11:10 CEST: Najnowsze zdjęcia C/2017 U1 sugerują, że nie jest to kometa, a planetoida. Dlatego też zmieniono oznaczenie obiektu na A/2017 U1. Ponadto, średnica tej planetoidy jest szacowana na około 150 metrów.

Osiemnastego października w ramach programu Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope And Rapid Response System) została odkryta kometa. Jej peryhelium, czyli punkt najbliższy Słońcu, nastąpiło we wrześniu w odległości około 0,25 jednostki astronomicznej. Obiekt otrzymał oznaczenie C/2017 U1 (PANSTARRS). Jasność komety to zaledwie około +20 magnitudo.

Kształt orbity C/2017 U1 PANSTARRS w zewnętrznym Układzie Słonecznym / Credits - NASA, JPL

Kształt orbity C/2017 U1 PANSTARRS w zewnętrznym Układzie Słonecznym / Credits – NASA, JPL

Analiza orbity tej komety przyniosła kilka ciekawych spostrzeżeń. Przede wszystkim ekscentryczność orbity tej komety to 1,18. To oznacza, że ta kometa może nie pochodzić z Układu Słonecznego, lecz spoza niego. Oczywiście, w tej chwili obserwacje tej komety są bardzo krótkie (zaledwie kilka dni), ale w ciągu kolejnych tygodni, w miarę napływu danych, orbita C/2017 U1 (PANSTARRS) zostanie doprecyzowana.

Jeśli orbita zostanie potwierdzona to będzie to pierwszy znany przypadek komety międzygwiezdnej. Kometa przybyła do nas mniej więcej z obszaru gwiazdozbioru Lutni. Jak na razie trudno określić bardziej precyzyjnie źródło tego obiektu, choć warto dodać, że w tym gwiazdozbiorze znajduje się bliska gwiazda Wega. Aktualna odległość pomiędzy Słońcem a tą gwiazdą to ok. 25 lat świetlnych.  Wokół tej stosunkowo młodej gwiazdy (wiek to około 700 milionów lat) odkryto dysk pyłowy.

W przestrzeni międzygwiezdnej z pewnością porusza się wiele komet, które zostały wcześniej “wyrzucone” ze swoich układów planetarnych. Niektóre z tych komet mogą zostać przechwycone przez inne gwiazdy. W większości przypadków można się spodziewać jednego przelotu takiego “międzygwiezdnego wędrowca” w pobliżu gwiazdy i następnie zniknięcia w otchłani naszej Galaktyki. W kilku przypadkach jest jednak możliwe przechwycenie takich komet.

Informacje na temat C/2017 U1 (PANSTARRS) można znaleźć na stronie Minor Planet Center.

(MPC)

2 komentarze

  1. Przez Największe Ciało Układu Słonecznego czyli Słońce zapewne. W kontekście rozmowy o ciałach wędrujących w Układzie Słonecznym jest to raczej oczywiste (tak, wiem, Kosmonautę czytają również dzieci)

    Tak czy owak było by to ciekawe gdyby było potwierdzone. Dotychczas jest jedynie kilka orbit meteoroidów które “mogą” pochodzić spoza Układu Słonecznego ale ponieważ precyzja ich wyznaczenia jest zbyt mała to równie dobrze mogą po prostu mieć orbitę bardzo eliptyczną (kilka km/s błędu w wyznaczeniu prędkości robi tu kolosalną różnicę).

  2. “W kilku przypadkach jest jednak możliwe przechwycenie takich komet.”
    Przez kogo? Małe misie?
    “Precyzja” to nie tylko nazwa socjalistycznej wytwórni lokalnego badziewia.
    Pozdrawiam.