Udany lot Falcona 9 z satelitą Koreasat-5A

3

O godzinie 20:34 CET z Kennedy Space Center już po raz szesnasty w tym roku wystartowała rakieta Falcon 9. Na orbitę transferową do geostacjonarnej wyniesiony został satelita Koreasat-5A.

Falcon 9 w locie (2017.10.30) / SpaceX

Główny i jedyny ładunek wyniesiony w tym locie, Koresat-5A, to komercyjny satelita telekomunikacyjny. Obsługiwany jest przez KT Sat, jedynego operatora satelitarnego z Korei Południowej. Satelita został uwolniony po 36 minutach lotu rakiety i dwukrotnej pracy silnika Merlin w drugim stopniu.

Ważący około 3,5 tony satelita został zbudowany przez Thales Alenia Space. Posiada on łącznie 36 transponderów pasma Ku. Satelita umieszczony nad 113 stopniem długości wschodniej będzie świadczył usługi telekomunikacyjne dla krajów Azji Wschodniej. Zastąpi on wyniesionego w 2006 roku Koreasat-5A.

https://www.youtube.com/watch?v=NA-0ZCCMG7s
Transmisja startu Falcona 9 i wyniesienia satelity Koreasat-5A.

Udane lądowanie na barce OCISLY pierwszego stopnia Falcona 9 w dniu 2017.10.30 / SpaceX

Podczas lotu odzyskany został również pierwszy stopień rakiety. Wylądował on w 8 i pół minuty po starcie na znajdującej się na Oceanie Atlantyckim barce Of Course I Still Love You.

Kolejny lot Falcona 9 odbędzie się 16 listopada. Wyniesiony zostanie tajny ładunek o nazwie Zuma dla jednej z agencji rządowych USA.

(NSF, PFA)

3 komentarze

  1. A poza tym : “O godzinie 20:34 z Kennedy Space Center…”
    Jeśli czas startu podany jest bez żadnego odniesienia to oznaczać to powinno czas GREENWICH – GMT (Greenwich Mean Time).
    Ale start nastąpił o 19:34 GMT , więc w tym przypadku 20:34 to czas CET (Central European Time) , a zatem powinno to być zaznaczone, tak jak wcześniej w takich sytuacjach.

    • tomasz Staniszewski on

      Zamiast odliczania lotów falkonów mnie interesowałyby odliczania lotów polskich Orłów.