Starty H-2A i Ariane 5

0

W czasie krótszym od 24 godzin doszło do dwóch startów rakiet orbitalnych: H-2A z Japonii oraz Ariane 5 z Gujany Francuskiej.

Rozbudowa japońskiego systemu pozycjonowania

Do pierwszego startu doszło 1 czerwca o godzinie 02:17 CEST. Japońska rakieta H-2A wyniosła z kosmodromu Tanegashima satelitę Michibiki-2. Lot przebiegł prawidłowo i Michibiki-2 znalazł się na prawidłowej orbicie wstępnej o wysokości około 250×36150 km i nachyleniu 39,1 stopnia. Z tej orbity Michibiki-2 dotrze „o własnych siłach” na orbitę kwazi-stacjonarną o parametrach 32618×38950 km i nachyleniu 41 stopni.

Start H-2A z Michibiki-2 / Credits – ANNnewsCH

Michibiki-2 to drugi satelita japońskiego regionalnego systemu nawigacyjnego Quasi-Zenith Satellite System (QZSS). Ten system różni się użyciem satelitów i ich orbitami w porównaniu z globalnymi systemami nawigacyjnymi (GNSS) takimi jak Galileo czy GPS. Docelowo QZSS będzie składać się z trzech satelitów na orbitach kwazi-stacjonarnych i jednego na orbicie geostacjonarnej (GEO). Takie położenie satelitów pozwoli na częste przebywanie jednego satelity tego systemu wysoko nad horyzontem nad Japonią, co z kolei poprawi możliwości lokalizacji w głębi tzw. „kanionów miejskich”, czyli pomiędzy wysokimi budynkami. W takich warunkach dostępność satelitów innych konstelacji GNSS jest zwykle utrudniona, z uwagi na ograniczoną widoczność nieba.

Ariane 5 wynosi rekordowy ładunek

Drugi start nastąpił 2 czerwca o godzinie 01:45 CEST. Europejska rakieta Ariane 5 wystartowała z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, wynosząc dwa satelity telekomunikacyjne: ViaSat-2 i Eutelsat 172B. Start przebiegł prawidłowo i oba satelity znalazły się na swoich orbitach geostacjonarnych transferowych (GTO), skąd „o własnych siłach” dotrą do wyznaczonych punktów na orbicie GEO. W tym locie Ariane 5 wyniosła rekordowy ładunek 10865 kg na orbitę GTO, wliczając w to łączną masę 9969 kg dwóch satelitów.

https://www.youtube.com/watch?v=zy_lrhoyxtc

Start Ariane 5 z ViaSat-2 i Eutelsat 172B / Credits – Arianespace

Był to trzeci start z Kourou od czasów długich niepokojów społecznych w Gujanie Francuskiej. W tym roku z Kourou powinno odbyć się jeszcze ponad 10 startów rakiet Ariane 5, Vega i Sojuz.

Warto tu dodać, że „pomiędzy” tymi startami miał jeszcze nastąpić lot amerykańskiej rakiety Falcon 9R. Ten start został odwołany z uwagi na niewystarczające warunki pogodowe i obecnie planowany jest na sobotę, 3 czerwca.

(PFA, NSF, As)

Comments are closed.