Dragon, Cygnus i NROL-76

0

Tuż po odwołaniu startu Dragona postanowiono o szybszym odłączeniu pojazdu Cygnus od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Czy ma to związek z satelitą NROL-76?

Satelita NROL-76, noszący również oznaczenie USA-276, został wyniesiony na orbitę 1 maja 2017 o godzinie 13:15 CEST za pomocą rakiety Falcon 9R. Było to pierwsze wyniesienie wojskowego satelity przez rakietę firmy SpaceX. Lot Falcona 9R zakończył się pełnym sukcesem: satelita znalazł się na prawidłowej orbicie oraz udało się także odzyskanie pierwszego stopnia na Landing Zone-1 (LZ-1). Docelowym odbiorcą NROL-76 ma być amerykańskie biuro rozpoznania National Reconnaissance Office (NRO).

Ponieważ lot Falcona 9R był z ładunkiem wojskowym, do informacji publicznej nie podano parametrów orbity oraz przeznaczenia satelity NROL-76. Trzy tygodnie po starcie satelita został odnaleziony przez astronomów-amatorów. NROL-76 krąży po orbicie o wysokości około 390 x 410 kilometrów i nachyleniu 50 stopni. Jest to orbita bardzo podobna do orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Przelot NROL-76 w nocy z 31 maja na 1 czerwca / Credits – Marco Langbroek

NROL-76 będzie od czasu do czasu zbliżać się do ISS. W zeszłym tygodniu holenderski astronom-amator opublikował animacje orbity NROL-76 i ISS. Te animacje sugerują, że trzeciego czerwca ten satelita zbliży się do Stacji na odległość zaledwie 20 kilometrów.Tego dnia bezzałogowa kapsuła Dragon w misji CRS-11 miała przebywać już blisko ISS. Tak się jednak nie stało – wskutek złej pogody opóźniono start Dragona do 3 czerwca.

Przez kolejne dni NROL-76 będzie przebywać stosunkowo blisko ISS, jednak z każdym dniem po 3 czerwca separacja ta będzie rosnąć.

Cygnus zamiast Dragona?

Cygnus OA-6 zbliża się do ISS (marzec 2016) / Credits - NASA

Cygnus OA-6 zbliża się do ISS (marzec 2016) / Credits – NASA

Zupełnie niespodziewanie, tuż po odwołaniu startu Dragona zadecydowano o znacznym przyśpieszeniu odłączenia bezzałogowego pojazdu Cygnus od kompleksu ISS w misji OA-7. Ten pojazd przebywa na Stacji od 22 kwietnia. Odłączenie Cygnusa od ISS planowane jest obecnie na 4 czerwca, tuż po 23:00 CEST.

Czy przyśpieszenie odłączenia ma związek z NROL-76? Niewykluczone, że tak, szczególnie, że w ostatnich godzinach wypłynęły ciekawe informacje na temat tego satelity oraz ISS. Na Stacji zainstalowano instrument RAVEN, który ma służyć do zaawansowanych demonstracji podejścia, bliskiego działania pojazdów na orbicie oraz cumowania. RAVEN został wyposażony w kamery pracujące w zakresie widzialnym, kamerę działającą w zakresie podczerwieni oraz instrument bazujący na technologii LIDAR o nazwie Vision Navigation Sensor (VNS).

Producentem RAVEN’a oraz satelity NROL-76 jest ta sama firma: amerykańska Ball Aerospace. Niektóre spekulacje sugerują, że NROL-76 nie został jeszcze przekazany NRO i satelita ten nadal jest zarządzany przez Ball Aerospace, w ramach tzw. “fazy uruchamiania”. Może to oznaczać, że na najbliższe dni zaplanowano demonstrację możliwości NROL-76 przy wsparciu (albo walidacji) RAVEN’a podczas obecności innego pojazdu w pobliżu ISS.

Taka sekwencja działań na ISS sugeruje, że przeznaczeniem NROL-76 jest demonstracja możliwości obserwacyjnych zbliżeń i wspólnych działań innych satelitów, szczególnie wojskowych. W ostatnich latach zarówno Rosja jak i Chiny przeprowadzały serię takich testów i były to z dużą pewnością testy wojskowe. Takie testy są dość trudne do obserwacji z Ziemi, z uwagi na szybki przelot satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (maksymalnie do kilku minut) nad obserwatorium. Z kolei kilka satelitów zwiadowczych, umieszczonych na różnych orbitach (o różnej wysokości i inklinacji) powinna być w stanie obserwować takie zbliżenia przez dłuższy okres czasu.

(PFA, SL)

Comments are closed.