Lądownik Sojuza MS-03 wrócił na Ziemię

0

Drugiego czerwca na stepach Kazachstanu wylądował aparat powrotny Sojuza MS-03. Na pokładzie znajdowało się dwóch kosmonautów: Oleg Nowicki oraz Thomas Pesquet.

Rosjanin i Francuz wylądowali po trwającej 196 dni misji w ramach Ekspedycji 51 Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nowicki i Pesquet wystartowali 17 listopada zeszłego roku. Wraz z nimi poleciała również Peggy Whitson. Astronautka z USA została jednak dłuzej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wróci na Ziemię podczas następnego lotu powrotnego.

Zmiany w załogach

Pierwotnie planowano, że Whitson, Nowickij i Pesquet powrócą razem w tym samym lądowniku. Jednakże, z uwagi na redukcję rosyjskiej załogi do dwóch kosmonautów, utworzyły się nowe możliwości dla astronautów z innych krajów. W kwietniu NASA podjęła decyzję o przedłużeniu lotu Whitson o 3 miesiące. Powróci ona na Ziemię wraz z Fiodorem Jurczychinem z Rosji oraz Jackiem Fischerem z USA, którzy tylko we dwóch wystartowali ku ISS w kwietniu. Miejsce trzeciego kosmonauty na pokładzie Sojuza zwolniło się właśnie przez wspomnianą redukcję udziału rosyjskich załóg w programie ISS.

Przedłużenie misji Peggy Whitson to bardzo pozytywna wiadomość dla studiów długoterminowego wpływu mikrograwitacji na organizm człowieka. W 2015 i 2016 roku zrealizowano prawie roczną misję orbitalną Amerykanina (Scott Kelly) i Rosjanina (Michaił Kornienko). Aktualnie wciąż trwa analiza danych medycznych – pierwsze większe podsumowania tej misji zostaną opublikowane pod koniec 2017 roku.

Program Ekspedycji 51

Podczas pobytu Nowickiego i Pesqueta na pokładzie ISS odbyło się szereg wydarzeń. Wykonanych zostało sześć spacerów kosmicznych, z czego ostatni awaryjny z związku z usterką procesora systemu komunikacji MDM.


Thomas Pesquet podsumowuje swój sześciomiesięczny pobyt na ISS / ESA

Do ISS przybył również pojazd logistyczny Cygnus-7, który dostarczył niemal 3500 kg ładunku, w tym eksperymenty z zakresu badań nad lekami chemioterapeutycznymi czy nową komorą wzrostu roślin dla testowych upraw na stacji.

Comments are closed.