Peggy Whitson trzy miesiące dłużej na ISS!

0

NASA podjęła decyzję o przedłużeniu pobytu Amerykanki Peggy Whitson o trzy miesiące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Peggy Whitson przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) od 19 listopada 2016 dzięki misji kapsuły Sojuz MS-03. Whitson dotarła na ISS wraz z Olegiem Nowickij’m (Rosja) i Thomasem Pesquet’em (ESA – Francja). Załoga weszła w skład Ekspedycji 50. (do kwietnia) i Ekspedycji 51. (do czerwca) na ISS.

Pierwotnie planowano, że Whitson, Nowickij i Pesquet wrócą na Ziemię na początku czerwca na pokładzie Sojuza MS-03. Jednakże, z uwagi na redukcję rosyjskiej załogi do dwóch kosmonautów, niektóre z lotów Sojuza będą dwuosobowe. Stworzyło to szansę m.in. na wznowienie lotów „turystów kosmicznych” – pierwszy taki lot może nastąpić w 2018 roku.

Astronauci Peggy Whitson (po lewej) i Shane Kimbrough przed wyjściem na spacer EVA-38 / Źródło: @Thom_Astro

Astronauci Peggy Whitson (po lewej) i Shane Kimbrough przed wyjściem na spacer EVA-38 / Źródło: @Thom_Astro

W ostatnich tygodniach NASA i Roskosmos analizowały, czy jest możliwe przedłużenie misji Peggy Whitson na ISS. Piątego kwietnia zapadła decyzja – Peggy Whitson pozostanie na ISS trzy miesiące dłużej i wróci na Ziemię na pokładzie Sojuza MS-04. Aktualnie powrót Sojuza MS-04 planowany jest na początek września.

Przedłużenie misji Peggy Whitson to bardzo pozytywna wiadomość dla studiów długoterminowego wpływu mikrograwitacji na organizm człowieka. W 2015 i 2016 roku zrealizowano prawie roczną misję orbitalną Amerykanina (Scott Kelly) i Rosjanina (Michaił Kornienko). Aktualnie wciąż trwa analiza danych medycznych – pierwsze większe podsumowania tej misji zostaną opublikowane pod koniec 2017 roku.

Wywiad z Peggy Whitson – 9 lutego 2017 / Credits – NASA

Spojrzenie w przyszłość – loty na Marsa

Zanim odbędą się dłuższe, planowane na przyszłą dekadę, misje załogowe poza bezpośrednie otoczenie Ziemi, należałoby zebrać dużo informacji medycznych w ramach kolejnych długoterminowych misji załogowych na ISS. Te powinny się odbyć zanim zakończy się program Stacji. Aktualnie koniec działania ISS przewiduje się na 2024 rok.

Dyrektor badań załogowych NASA, William Paloski, stwierdził pod koniec 2016 roku, że kolejna roczna misja załogowa może rozpocząć się nie wcześniej jak we wrześniu 2018 roku. Do 2024 roku łącznie NASA byłaby w stanie przeprowadzić pięć rocznych wypraw załogowych na ISS. Kilka rocznych misji może się nakładać na siebie. Tym samym kandydatów do długich lotów poznamy pewnie jeszcze przed końcem tego roku. Prawdopodobnie dlatego też NASA zadecydowała o przedłużeniu misji Peggy Whitson – dzięki temu zebrane zostaną dodatkowe dane medyczne, które przydadzą się dla planowania przyszłych lotów.

Wiele z kwestii medycznych wciąż jest bardzo słabo poznanych i stanowią one duże ryzyko dla długoterminowych misji załogowych. Tematami o ważnym znaczeniu są m.in. wpływ promieniowania na organizm człowieka, wpływ mikrograwitacji na wzrok, sytuacje wymagające interwencji medycznej oraz utrata tkanki kostnej. W kilku kwestiach, dotyczących m.in. zranień wskutek zmian obciążeń (także podczas spacerów kosmicznych) czy wiedzy o układzie odpornościowym doszło w ostatnich latach poczyniono znaczne  postępy  – wciąż jednak są wymagane dalsze prace. Kwestie z zakresu medycyny kosmicznej są coraz lepiej poznawane , także dzięki pracom na ISS. Przykładem jest detekcja i zwalczanie choroby dekompresyjnej – dziś stosuje się odpowiednią procedurę ćwiczeń i oddychania przed spacerami kosmicznymi. NASA przewiduje,  że w ciągu kilku najbliższych lat dalsze prace jeszcze bardziej obniżą ryzyko wystąpienia tej choroby.

Oczywiście, na ISS nie będzie można zbadać wszystkich efektów biomedycznych, na jakie będą narażeni przyszli astronauci. Przykładowo, kwestia wpływu księżycowego czy marsjańskiego pyłu na zdrowie człowieka wymaga innej ścieżki badań niż na Stacji.

ISS jest świetnym laboratorium dla wielu technologii oraz badań nad ludzkim organizmem w warunkach mikrograwitacji. Wykonanie kilku rocznych misji na Stacji przed końcem 2024 roku powinno przynieść wystarczającą ilość wiedzy do rozpoczęcia eksploracyjnych lotów załogowych – niezależnie, czy ich celem będzie Księżyc czy Mars.

(NASA, PFA)

Comments are closed.