Redukcja rosyjskiej załogi ISS od 2017 roku?

0

W sierpniu br. Roskosmos po raz pierwszy zasugerował redukcję rosyjskiego udziału na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zmniejszenie rosyjskiej załogi stacji nastąpi prawdopodobnie już w 2017 roku.

Redukcja rosyjskiej załogi nastąpi ze względu na bardzo słabą kondycję gospodarki Rosji. W ramach oszczędności Roskosmos chciałby zmniejszyć ilość lotów logistycznych statków Progress, którymi dostarczane jest paliwo, żywność i nowe eksperymenty na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ilość lotów Progressów miałaby zostać zmniejszona z czterech do trzech rocznie. Jednocześnie rosyjska agencja TASS podała “ciekawą” przyczynę, dlaczego miałoby dojść do redukcji. Winni są oczywiście Amerykanie, którzy nie zgodzili się ponoć zapłacić za ich wystrzelenie…

Trzeba jednak podkreślić, że zwiększona ilość obecności kosmonautów na ISS była sukcesem negocjacji Rosji z innymi partnerami programu stacji kosmicznej. Od 2010 roku, w skład sześcioosobowych załóg Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zwykle wchodzi trójka Rosjan. Pozostałe dwie osoby to najczęściej astronauci NASA, zaś ostatnie miejsce rotuje między pozostałymi agencjami wchodzącymi w skład partnerów programu stacji kosmicznej: z ESA, Kanady i Japonii.

Wizualizacja modułu MLM Nauka / Credits: NASA

Wizualizacja rosyjskiego modułu MLM / Credits: NASA

Udział rosyjskich kosmonautów w badaniach kosmicznych jest jednak ograniczony. Bezpośrednią przyczyną jest już wieloletnie opóźnienie modułu MLM Nauka, gdzie od dawna mieli prowadzić eksperymenty w rosyjskiej części stacji. Pierwotna wersja modułu Nauka została zbudowana jeszcze w latach dziewięćdziesiątych jako rezerwa dla pierwszego modułu ISS – Zarja. Następnie moduł był poddawany wieloletnim przeróbkom, modyfikacjom i naprawom. Towarzyszyły temu wręcz coroczne nowe opóźnienia. Obecnie data startu to koniec 2017 roku, choć wiele osób wątpi, że ta data zostanie utrzymana.

Kosmonauta Nikołaj Tichonow / Credits: Roskosmos

Kosmonauta Nikołaj Tichonow / Credits: Roskosmos

Dlatego możliwym jest, że zmniejszony udział rosyjskich kosmonautów na ISS utrzyma się jeszcze przez wiele lat, być może nawet do końca żywotu stacji. Z drugiej strony moduł MLM ma stać się podstawą do nowej, rosyjskiej stacji kosmicznej – dlatego wraz ze starzeniem się ISS, rosyjskim władzom powinno ze względów prestiżowych zależeć na posiadaniu własnej stacji (lub przynajmniej jej zalążka) na orbicie.

Początek redukcji załogi prawdopodobnie odbędzie się w pierwszej połowie 2017 roku. Według agencji TASS Załogi Sojuzów-MS 04 i MS 05 mają zostać zamienione. Amerykański astronauta Mark Vande Hai, pierwotnie członek załogi Sojuz MS-04, ma awansować na inżyniera pokładowego numer jeden. Odbędzie się to kosztem Nikołaja Tichonowa, dla którego miał być to pierwszy lot na orbitę. W tej chwili nie wiadomo jeszcze, czy odbędzie on jedynie tygodniowy lot, czy też jego miejsce zostanie sprzedane dla płacących podmiotów – innych agencji kosmicznych lub klientów firmy Space Adventures.

(PFA)

Comments are closed.