ILS proponuje nowe warianty Protonów

0

Czy powstaną nowe warianty rakiety Proton? International Launch Services chciałby w ten sposób konkurować ze rakietami SpaceX i Arianespace.

Proton jest konstrukcja stosowaną od kilkudziesięciu lat pierwotnie zaprojektowana do przenoszenia ciężkich ładunków jądrowych. Dzisiaj zarówno rząd Rosji jak i komercyjni klienci korzystają z wersji o nazwie Proton-M, użytkowanej od 2001 roku, najczęściej wyposażonej w górny stopień Briz-M. Komercyjne loty pod egidą firmy International Launch Services (ILS).

Pionowanie rakiety Proton z sondą ExoMars 2016, 11 marca 2016 / Credit: ESA - B. Bethge

Pionowanie rakiety Proton z sondą ExoMars 2016, 11 marca 2016 / Credit: ESA – B. Bethge

Rakieta Proton-M jest dość popularna, choć obsługuje jedynie część rynku wynoszenia satelitów telekomunikacyjnych na orbitę geosynchroniczną (której szczególnym przypadkiem jest orbita geostacjonarna, GEO). Większą nośność na orbitę geostacjonarną transferową (GTO) ma europejska rakieta Ariane 5. Nośność Protona jest natomiast natomiast zbliżoną do Falcon 9 oferowanego przez SpaceX. Dużą przewagą konstrukcji firmy Elona Muska jest natomiast możliwość odzyskania dolnego stopnia, co docelowo powinno znacząco obniżyć cenę startu.

Aktualnie Proton-M jest w stanie wynieść ponad 6 ton na GTO. Przyszłościowa zmodernizowana wersja M+ tej rakiety ma oferować nośność o 7 ton na GTO.

Proponowane nowe wersje rakiety Proton / Credits - ILS

Proponowane nowe wersje rakiety Proton / Credits – ILS

Nowa wizja firmy ISL została zaprezentowana trzynastego września 2016 roku. Przedstawiciel firmy przedstawili koncepcje dwóch nowych wariantów rakiety Proton-M: Proton Light oraz Proton Medium. Rakiety mają być gotowe do startu w 2018 i w 2019 roku. Obie rakiety mają wynosić mniejsze ładunki na GTO od obecnie używanego Protona-M: Proton Light do około 3,5 tony a Proton Medium do około 5 ton (w typowej trajektorii lotu). Dzięki temu możliwe będzie konkurowanie rakiet Proton na szerszym rynku wynoszenia satelitów.

Wersje Proton Light i Proton Medium mają bezpośrednio bazować na obecnie używanym Protonie-M. Główne modyfikacje to usunięcie drugiego stopnia oraz ograniczenie liczby silników w pierwszym stopniu Protona Light. Mniejsze modyfikacje będą dotyczyć przedłużenia pierwszego i trzeciego stopnia. Z kolei Briz-M ma pozostać w obecnej, niezmienionej formie.

Wszystkie trzy wersje Protona będą startować z Bajkonuru. Firma ILS uważa, że dzięki tym modyfikacjom Protony będą mogły wykonywać loty przez kolejne 15 lat. Jednocześnie ILS zapowiedziało, że obecnie nie planuje rozpocząć prac nad odzyskiwalnym stopniem lub rakietą. Jest to rozsądny krok, gdyż Protony są napędzane toksycznym paliwem i ich ponowne wykorzystanie może być bardzo niebezpieczne i kosztowne.

(ILS)

Comments are closed.