Przygotowania do misji OA-7 statku Cygnus

0

Już niebawem na Międzynarodową Stację Kosmiczną wysłany zostanie statek Cygnus wypełniony zaopatrzeniem i eksperymentami naukowymi w ramach misji OA-7.

Start rakiety Atlas 5 z posiadającym masę 8 ton statkiem towarowym Cygnus został zaplanowany na najbliższy wtorek, 18 kwietnia, o godzinie 17:11 czasu polskiego. Operator statku Cygnus – firma Orbital ATK – zamówiła najbliższy start na rakiecie Atlas 5 w firmie United Launch Alliance (ULA).

Ładunek misji OA-7

Będzie to siódmy lot towarowy w wykonaniu firmy Orbital ATK dla programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Bezzałogowy statek Cygnus dostarczy niemal 3500 kilogramów zaopatrzenia i dodatkowego sprzętu.

Na pokładzie znajdują się m.in. eksperymenty związane z lekami chemioterapeutycznymi (ang. Antibody-Drug Conjugates in Microgravity), których przeprowadzenie może pomóc w stworzeniu bardziej dedykowanego podejścia leczenia. W efekcie skoncentrowania chemii na zainfekowanych komórkach (pozostawiając nienaruszonymi te zdrowe) może zostać uzyskana redukcja efektów ubocznych stosowania tej terapii.

Logotypy misji OA7 / Źródło: Orbital ATK i NASA

Logotypy misji OA7 / Źródło: Orbital ATK i NASA

Dodatkowo Cygnus dostarczy komorę wzrostu roślin (Advanced Plant Habitat) do demonstracji możliwości produkcji jedzenia w przestrzeni kosmicznej oraz technologiczny demonstrator kapsuły powrotnej z próbkami (Thermal Protection Material Flight Test and Reentry Data Collection (RED-Data2)).

Dodatkowy ładunek – CubeSaty

Razem ze statkiem Cygnus na orbitę trafi również 38 małych satelitów typu CubeSat. Większość z nich (34) zostanie wypuszczonych przez śluzę powietrzną w japońskim module Kibo na stacji ISS.

CubeSaty mające być wypuszczone ze stacji ISS to w większości jednostki z wspieranego przez Unię Europejską projektu QB50, którego celem jest badanie atmosfery. Projekt angażuje uczelnie z pięciu kontynentów wokół badań cząsteczek i właściwości elektrycznych w słabo zbadanych rejonach górnej atmosfery (termosfery). Dodatkowo prócz 28 satelitów z projektu QB50 na stację ISS trafią jeszcze cztery CubeSaty agencji NASA, jeden Departamentu Obrony i kolejny komercyjny.

4 małe satelity zainstalowane na zewnątrz statku Cygnus zostaną wypuszczone w przestrzeń kosmiczną bezpośrednio w czerwcu, po tym jak zakończy się misja dostarczenia zaopatrzenia na stację ISS. W tym celu Cygnus wejdzie na nieco wyższą orbitę i dokona uwolnienia czterech satelitów LEMUR-2, których zadaniem będzie prowadzenie obserwacji meteorologicznych i śledzenia statków.

(SN)

Comments are closed.