Stratolaunch pierwszy raz poza hangarem

1

Olbrzymi samolot Stratolaunch został wyprowadzony po raz pierwszy z hangaru.

Porównanie wielkości największych samolotów świata, w tym Stratolaunch / Credits - Clem Tillier (clem AT tillier.net)

Porównanie wielkości największych samolotów świata, w tym Stratolaunch / Credits – Clem Tillier (clem AT tillier.net)

Stratolaunch to projekt potężnego samolotu, służącego za pierwszy stopień w wynoszeniu małych satelitów na orbitę. Idea Stratolaunch jest ciekawa: samolot wynosiłby rakietę na pewną wysokość, gdzie nastąpiłoby uwolnienie rakiety i jej lot na orbitę z satelitą na pokładzie. Taki sposób wynoszenia satelitów pozwoliłby m.in. na zwiększenie wynoszonej masy, większą dowolność w wyborze miejsca startu oraz większą niezależność od czynników pogodowych.

Projekt rozpoczął się w 2010 roku a oficjalnie został ogłoszony w 2011 roku. Przez lata doszło do kilku zmian, m.in. rakiet, jakie miały by być wynoszone przez ten samolot. Aktualną koncepcją jest wynoszenie kilku rakiet Pegasus XL. Nośność Pegasusa XL to około 450 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO).

https://www.youtube.com/watch?v=3QULQcKqrbU

Jedna z wcześniejszych animacji lotu Stratolaunch / Credits – Stratolaunch Systems

Wyprowadzenie Stratolaunch z hangaru

Wyprowadzenie Stratolaunch z hangaru / Credits- Stratolaunch Systems

Wyprowadzenie Stratolaunch z hangaru / Credits- Stratolaunch Systems

W 2017 roku prace nad samolotem Stratolaunch zmierzają do końca. Pod koniec maja samolot został wyprowadzony po raz pierwszy z hangaru, znajdującego się na lotnisku Mojave Air & Space Port w Kalifornii. Po wytoczeniu rozpoczną się testy tankowania.

Na opublikowanych zdjęciach można zobaczyć samolot Stratolaunch i hangar. Samolot zdecydowanie nie jest jeszcze całkowicie gotowy, co widać m.in. na skrzydłach i obu dziobach konstrukcji. Niemniej jednak początek testów tego samolotu jest ważnym krokiem dla firmy Stratolaunch Systems. Po tych testach prawdopodobnie zakończona zostanie budowa samolotu, następnie wykonane zostaną próby naziemne a wreszcie – pierwszy lot.

(PM)

Jeden komentarz

  1. Bardzo interesująca konstrukcja. Ciekawe jak rozwiązano kwestie sztywności całej ramy, szczególnie tylnej części.