Masowe zakłócenia sygnałów GNSS w Polsce

0

Co było źródłem zagłuszeń sygnałów GNSS? (Zaktualizowane)

W dniach 24 – 26 grudnia nad południowym Bałtykiem oraz Polską zanotowano znacznie więcej incydentów zakłócania sygnałów GNSS. Co było źródłem zakłóceń?

Portal GPS Jam zaprezentował w dniu 27 grudnia 2023 nowe mapy zakłóceń sygnałów satelitów nawigacji satelitarnej (GNSS). Z map wynika, że zakłócenia pojawiły się nad południowym Bałtykiem 24 grudnia, a 25 i 26 grudnia “rozlały się” na sporą część północnej Polski. “Poziom” zakłóceń tego sygnału został określony jako “wysoki”.

Co więcej, 25 grudnia Rejon Informacji Powietrznej lotniska w Warszawie wydał notkę NOTAM o numerze C1142/23, z której wynika, że zakłócenia w odbiorze sygnału GNSS mogą być rejestrowane w dużej części Polski. Ta notka przestała obowiązywać o 08:00 CET w dniu 27 grudnia. Warto jednak zaznaczyć, że 27 grudnia nadal występowały interferencje, aczkolwiek na niższym poziomie i w nieco innych miejscach.

Zakłócenia w odbiorze sygnału GNSS w dniu 27 grudnia 2023 / Credits – GPS Jam

Ponadto, od około 13 grudnia notuje się zakłócenia w odczycie pozycji na podstawie sygnałów GNSS w przelotach samolotów nad Bałtykiem od 13 grudnia. Najwięcej zakłóceń było w 26 grudnia 2023.

Za tymi regionalnymi zakłóceniami nie stoi “pogoda kosmiczna”. Ostatnie silne rozbłyski słoneczne nastąpiły 13, 14 i 15 grudnia 2023. W kolejnych dniach aktywność słoneczna pozostała na niskim poziomie.

Podobne incydenty zakłóceń sygnałów GNSS już zdarzały się w przeszłości. Przykładem może być początek marca 2022 roku, tuż po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę.

Jest więc prawdopodobne, że grudniowe zakłócenia sygnałów GNSS miały związek z działaniami wojskowymi. Źródłem mogą być rosyjskie okręty operujące na Bałtyku, zdolne do silnego zakłócania sygnałów GNSS. Prawdopodobnie nie jest to jedyne źródło zakłóceń – możliwe są także naziemne lub mobilne źródła, być może operujące z obwodu królewieckiego.

(GJ)

Comments are closed.