Nowa grupa astronautów NASA

0

Siódmego czerwca NASA ogłosiła imiona nowej 22 grupy astronautów NASA. 12 osób zostało przedstawionych przy obecności Mike Pence’a, wiceprezydenta USA.

Sylwetki 12 kandydatów na nowych astronautów NASA zostały przedstawione w Centrum Kosmicznym im. Johnsona w obecności wielu polityków, w tym wiceprezydenta USA. W specjalnym przemówieniu Mike Pence ogłosił, że ponownie uruchomiona zostanie Narodowa Rada ds Kosmosu (National Space Council), której będzie przewodniczącym. Wcześniej ta instytucja, nadająca kierunek programom kosmicznym funkcjonowała na przełomie lat 50-tych i 60-tych oraz na przełomie lat 80-tych i 90-tych.

Przemówienia polityczne

Mike Pence kilkakrotnie podkreślił wsparcie, jakie administracja prezydenta Trumpa zamierza przekazać dla amerykańskiej agencji kosmicznej. Żadne szczegóły jednak nie padły. Niektóre kręgi oczekiwały przynajmniej oficjalnej nominacji nowego administratora NASA. Po zakończeniu kadencji poprzedniego administratora Charlesa Boldena, funkcję pełniącego obowiązki administratora NASA pełni James Bridenstine.


Ogłoszenie nowej grupy astronautów / NASA

Niektórzy komentatorzy zwrócili uwagę, że podczas wydarzenia nie pojawił się promowany od wielu lat w NASA hashtag #JourneytoMars, zaś w przemówieniach polityków kwestia kierunku marsjańskiego została pominięta. Sam Mike Pence stwierdził, “może udacie się na Księżyc, może na Marsa”, zaś w przypadku poprzednich ogłoszeń nowych grup astronautów zawsze padała deklaracja “to Wy polecicie na Księżyc i Marsa”.

Nowi astronauci

Portret 22 grupy astronautów / NASA

W skład 22 grupy kandydatów na astronautów NASA wchodzi siedmiu mężczyzn i pięć kobiet w przedziale wiekowym 29-42 lata. Wywodzą się zarówno z kręgów wojskowych, jak i środowisk akademickich. Co ciekawe, jeden z kandydatów był przedtem pracownikiem SpaceX. Kandydaci to: Kayla Barron, Zena Cardman, Raja Chari, Matthew Dominick, Bob Hines, Warren Hoburg, Jonny Kim, Robb Kulin, Jasmin Moghbeli, Loral O’Hara, Frank Rubio oraz Jessica Watkins.

Kandydaci od sierpnia rozpoczną podstawowy, dwuletni trening w Centrum Kosmicznym im Johnsona (JSC). Po jego zakończeniu formalnie zostaną członkami korpusu astronautów NASA. Do pierwszego lotu minie pewnie jeszcze wiele lat. Z poprzedniej grupy ogłoszonej w 2013 roku, dopiero pierwsi astronauci szykują się do dedykowanych misji. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że osoby z najnowszego naboru będą brały udział w lotach poza niską orbitę okołoziemską.

(SpaceNews)

Comments are closed.