Wkrótce przydziały dalszych załóg do pojazdów Commercial Crew

0

Robert Behnken, trenujący do debiutanckiego lotu załogowego pojazdu Starliner sugeruje, że wkrótce można oczekiwać kolejnych przydziałów astronautów do nowych kapsuł.

 

Robert Behnken wraz Ericiem Boe odbędzie kilkutygodniowy lot testowy nowej kapsuły Boeinga w drugiej połowie 2018 roku. Od 2015 roku razem trenują do pierwszej misji kapsuły CST-100 Starliner. Ta konstrukcja Boeinga rozwijana jest od kilku lat w ramach programu Commercial Crew Program (CCP). Docelowo amerykańscy astronauci mają latać na pokład ISS w kapsułach amerykańskiej konstrukcji. Od zakończenia programu wahadłowców role transportu załóg pełnią rosyjskie Sojuzy. W międzyczasie sama NASA skupia się na rozwijaniu Oriona, nowego pojazdu do lotów poza niską orbitę okołoziemską

Astronauci wybrani do lotów testowych programu Commercial Crew (z góry od lewej): Robert Behnken, Eric Boe, Douglas Hurley i Sunita Williams / Credits: NASA

Obecnie loty testowe nowych amerykańskich kapsuł zaplanowano na maj (SpaceX – Dragon 2) i sierpień (Boeing – CST-100 Starliner) przyszłego roku, choć terminy te prawie na pewno się jeszcze przesuną. Mimo wszystko panuje przekonanie, że loty testowe raczej uda się przeprowadzić w 2018 roku. Jeżeli pierwsze loty testowe przejdą etap certyfikacji, rozpoczną się regularne loty Starlinera oraz rozwijanego przez SpaceX Dragona 2. Jednocześnie będzie można również zwiększyć liczebność załogi ISS do siedmiu osób.

Na konferencji Space Symposium w Colorado Springs astronauta Robert Behnken zasugerował, że przydziały do kolejnych lotów kapsuł powinny być znane na około rok przed planowaną misją. Oznacza to, że w optymistycznym przypadku poznamy imiona nowych załóg nawet do końca lata tego roku. Wiele będzie zależało od przebiegu pierwszych bezzałogowych misji testowych. Boeing planuje przeprowadzić taki lot Starlinera w czerwcu 2018 roku, SpaceX spróbuje zaś swoich sił jeszcze pod koniec 2017 roku.


Wizualizacja lotu Starlinera / Boeing

(CSF)

Comments are closed.