NASA przedłużyła dziewięć ważnych misji

0

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA oficjalnie przedłużyła aż dziewięć ważnych misji księżycowych i planetarnych.

Przedłużone misje to New Horizons (NH), Dawn, Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (MAVEN), Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), Mars Odyssey (MO), łaziki Opportunity i Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity oraz amerykański wkład do europejskiej misji Mars Express.

Wiele z tych misji to wyprawy, które rozpoczęły się jeszcze w zeszłej dekadzie i wbrew wszelkim wcześniejszym prognozom nadal świetnie funkcjonują. Najlepszymi przykładami są misje Opportunity i MO, które odpowiednio od 2004 i od 2001 roku przebywają na powierzchni lub na orbicie Czerwonej Planety. Z kolei LRO jest obecnie jedyną amerykańską misją, która dostarcza dużej ilości danych dotyczących Księżyca.

W przypadku misji NH sprawa była oczywista – zespół naukowców tej wyprawy zdefiniował już cel dodatkowy – planetoidę 2014 MU69. Przelot obok tego obiektu zaplanowano na 1 stycznia 2019 roku.

Wśród wymienionych misji nie ma Cassini, której koniec zaplanowano na 2017 rok. Jest to związane z kończącymi się zapasami paliwa na pokładzie tej sondy – Cassini wciąż funkcjonuje prawidłowo.

Niedawno NASA zadecydowała także o przedłużeniu pracy kosmicznego teleskopu Hubble (HST), aż do połowy 2021 roku.

(NASA)

Comments are closed.