Ostatnie zbliżenie sondy Cassini do księżyca Enceladus

3

Sonda Cassini zaczęła transmitować dane zebrane podczas swojego ostatniego, bliskiego przelotu w pobliżu Enceladusa, jednego z najbardziej intrygujących satelitów Saturna.

Misja Cassini rozpoczęła się w 1997 roku, kiedy sonda, wraz z próbnikiem Huygens, rozpoczęła swą podróż w kierunku znanej z gigantycznego układu pierścieni oraz drugiej po Jowiszu największej planety Układu Słonecznego. W 2004 r. dotarła do celu stając się sztucznym satelitą Saturna.

Plan badania całego układu Saturna, włącznie z jego całą gromadą księżyców, uległ niedługi czas po dotarciu do celu różnym zmianom. Cassini odkrył bowiem bardzo szybko geologiczną aktywność jednego z księżyców – Enceladusa. Operatorzy dodali do planu badania więcej bliskich przelotów w pobliżu tego obiektu, w celu zebrania dokładniejszych danych.

Jeden z zobrazowanych podczas bliskiego przelotu obszarów Enceladusa to bogaty w ułożone równolegle uskoki i bruzdy rejon Samarkand Sulci / Źródło: NASA

Jeden z zobrazowanych podczas bliskiego przelotu obszarów Enceladusa to bogaty w ułożone równolegle uskoki i bruzdy rejon Samarkand Sulci / Źródło: NASA

W 2005 r. sonda trzykrotnie przeleciała w pobliżu Enceladusa, odkrywając jego cienką atmosferę. Zaobserwowano również w okolicach bieguna południowego zjawisko przypominające ziemskie gejzery, w trakcie których na powierzchnię wydostawała się para wodna i cząsteczki materii organicznej. Wskazywało to na występowanie pod powierzchnią wody w stanie ciekłym.

Enceladus jest szóstym co do wielkości naturalnym satelitą Saturna, odkrytym w 1789 roku przez Williama Herschela. Jest on stosunkowo niewielki (średnica ok. 500 km), a swe imię otrzymał po mitycznym gigancie. Odległy i tajemniczy glob dopiero niedawno odsłonił rąbek tajemnicy. O niezwykłej wewnętrznej budowie Enceladusa dowiedzieliśmy się właśnie dzięki sondzie Cassini.

19 grudnia, o godzinie 18:49 czasu polskiego, sonda Cassini wykonała ostatni tak bliski, dwudziesty drugi w historii, przelot nad Enceladusem. Przelot nastąpił na wysokości 4999 kilometrów nad powierzchnią księżyca. Warto przypomnieć, że w celu dokładnego zbadania składu chemicznego materiału wyrzucanego przez gejzery, sonda Cassini przeleciała 28 października na wysokości zaledwie 50 kilometrów nad powierzchnią.

Północne terytoria Enceladusa zobrazowane w czasie ostatniego w historii tak bliskiego przelotu sondy Cassini w pobliżu tego obiektu / Źródło: NASA

Północne terytoria Enceladusa zobrazowane w czasie ostatniego w historii tak bliskiego przelotu sondy Cassini w pobliżu tego obiektu / Źródło: NASA

Dziś już wiadomo, że pod lodową skorupą Enceladusa znajduje się globalny ocean. Jak na razie wykryto jednak gejzery jedynie w okolicach południowego bieguna tego księżyca. Sonda dostarcza informacji, które w dłuższej perspektywie czasowej będą stanowić jedno z najlepszych jakościowo źródeł danych.

Cassini wykona jeszcze kilka przelotów obok Enceladusa w czasie nadchodzących miesięcy, jednak minimalna odległość przelotu wyniesie już minimum czterokrotność dystansu z 19 grudnia. Będą to ostatnie przeloty obok Enceladusa przed planowanym zakończeniem misji w 2017 roku.

(NASA)

Comments are closed.