ULA zamówiła w Rosji 20 silników RD-180. Wybrała też firmę Orbital ATK na podwykonawcę elementów kompozytowych.

20 nowych RD-180

United Launch Alliance, joint venture koncernów Lockheed Martin i Boeing będące operatorem rakiet Atlas V i Delta IV, ogłosiło w środę 23 grudnia, że zamówiło w Rosji kolejne 20 silników RD-180.

Pierwszy człon rakiety Atlas V z silnikiem RD-180 / Credits: NASA

Pierwszy człon rakiety Atlas V z silnikiem RD-180 / Credits: NASA

Te radzieckie silniki stanowią podstawowy napęd rakiety Atlas V używanej do wynoszenia rządowych i wojskowych satelitów. Z uwagi na pogorszenie się stosunków między USA a Rosją, spowodowane naruszeniem integralności terytorialnej Ukrainy i okupacją Krymu, Kongres USA objął te silniki embargiem i zakazem użytkowania. ULA nie może więc ich używać do realizacji zleceń rządowych (pewne odstępstwa uczyniono dla silników zamówionych tuż przed inwazją na Krym i Ukrainę).

Zamówienie ULA pojawiło się kilka dni po tym, jak wprowadzono złagodzenie wspomnianego zakazu przynajmniej do 30 września 2016 roku. Firma zamówiła jednak silniki, aby obsługiwać klientów komercyjnych, ale możliwe, że zmieni przypisanie już posiadanych lub właśnie otrzymanych silników.

ULA, we współpracy z firmami Blue Origin i Aerojet Rocketydyne, opracowuje nowy silnik rakietowy całkowicie rodzimej konstrukcji, którym będzie mogła zastąpić politycznie kłopotliwe RD-180.

Złagodzenie zakazu ma zapewne wymiar wizerunkowy i dotyczy polityki wewnętrznej. Wprowadzenie zakazu użytkowania RD-180 dla ULA z jednoczesnym dopuszczeniem firmy SpaceX do wynoszenia ładunków rządowych spowodowałoby bowiem zastąpienie jednego monopolu (dotychczas ULA) drugim (SpaceX). Dopuszczenie SpaceX miało właśnie służyć przerwaniu monopolu ULA.

W ten sposób rząd i wojsko pozostawia daje dostęp do zamówień rządowych obu rodzimym firmom, wzmacniając pozycję SpaceX, ale nie odcinając zupełnie ULA do lukratywnych kontraktów. Odbiorcy mogą też cieszyć się komfortem dysponowania dwoma różnymi rakietami nośnymi, co jest ważne w przypadku problemów z jedną z nich.

Duże kompozyty od Orbital ATK

ULA wybrała też dostawcę dużych elementów kompozytowych. Firma Orbital ATK ogłosiła 17 grudnia 2015 r., że otrzymała od ULA kontrakt na budowę dużych elementów kompozytowych dla rakiet nośnych. Firmy współpracują już od wielu lat.

Artystyczna wizja rodzin rakiet Atlas 5 (po lewej) i Delta 4 (po prawej) / Credits: ULA

Rodzina rakiet Atlas 5 (po lewej) i Delta 4 (po prawej) / Credits: ULA

Orbital ATK będzie dostarczał je operatorowi od 2016 do 2019 roku. Będą używane w rakietach Atlas i Delta do 2021r.

Zamówienie obejmuje elementy o średnicach od 4 do 5,5 metra i o długościach do 19 metrów, w tym osłony aerodynamiczne, adaptery ładunków, diafragmy, łączniki członów, czy też elementy konstrukcyjne. Wszystkie produkty dla ULA powstaną w Large Structure Center of Excellence należącym do Orbital ATK i położonym w Iuka w stanie Mississippi. Zakład ma prawie 30 000 m kw. powierzchni roboczej, w tym 8 000 m kw. pomieszczeń o wysokiej czystości.

(SN, Orbital ATK)

 

6 komentarzy

  1. “Poradzieckie silniki stanowią podstawowy napęd dwóch amerykańskich rakiet kosmicznych używanych do wynoszenia rządowych i wojskowych satelitów.” – jakie dwie amerykańskie rakiety macie na myśli?