Stan prac nad pojazdem Lynx

0

Firma XCOR opublikowała dokument prezentujący stan prac nad pojazdem Lynx tuż przed wstrzymaniem budowy.  

Pod koniec maja informowaliśmy o dużych zwolnieniach w firmie XCOR Aerospace. Łącznie firma zwolniła 25 osób, czyli prawie połowę swojej kadry. Te zwolnienia dotknęły przede wszystkim osoby, które pracowały przy budowie pojazdu Lynx. Pozostali pracownicy kontynuują projekty związane głównie z rozwojem silnika dla górnego, kriogenicznego stopnia rakiety Vulcan rozwijanej przez United Launch Alliance.

Kadłub pojazdu Lynx / Credits - XCOR Aerospace

Kadłub pojazdu Lynx / Credits – XCOR Aerospace

W czerwcu XCOR opublikował raport prezentujący stan prac nad pojazdem Lynx. Z raportu wynika, że elementy kadłuba, kabiny oraz systemu napędowego są już gotowe. Przednia część kadłuba została zamocowana do podnośników umożliwiając instalację podwozia.

 

Testy osłony silnika rakietowego pojazdu Lynx / Credits - XCOR Aerospace

Testy osłony silnika rakietowego pojazdu Lynx / Credits – XCOR Aerospace

Wykonany został także test osłony silnika rakietowego, chroniącej przed wybuchem i innymi awariami. Opublikowane przez firmę zdjęcia ukazują osłonę przed i po próbnym wybuchu. Osłona wygląda na nienaruszoną. Zakończono także prace nad pierwszą wersją jednostki odpowiedzialnej za orientację i kontrolę ruchu pojazdu – ten sprzęt opiera się częściowo o nawigację satelitarną a częściowo o własne sensory.

W tej chwili nie wiadomo kiedy i czy w ogóle uda się firmie XCOR wznowić prace nad pojazdem Lynx. Niewątpliwie duża ilość pracy została już wykonana, jednak wydaje się, że do rozpoczęcia testów tego pojazdu pozostała jeszcze długa droga.

(XCOR)

Comments are closed.