XCOR zwalnia większość pracowników

0

Spółka XCOR Aerospace zwolniła wszystkich pracowników w oddziałach w kalifornijskim Mojave oraz Midland w Texasie.

XCOR Aerospace to amerykańska spółka założona w 1999 roku z siedzibą w kalifornijskim Mojave. Głównym projektem rozwijanym przez firmę był mały samolot suborbitalny Lynx (Ryś). Prototyp konstrukcji (tzw. Mark I) miał wykonywać loty wznosząc się na 62 kilometry, zaś wersja operacyjna (Mark II) miała odbywać paraboliczne loty na wysokość 107 kilometrów.

Niestety ambitne plany rozwoju samolotu suborbitalnego nie powiodły się. W 2016 roku zwolniona została niemal połowa pracowników firmy. Pozostali kontynuowali dotychczas projekty związane głównie z rozwojem silnika dla górnego, kriogenicznego stopnia rakiety Vulcan rozwijanej przez United Launch Alliance.

Pod koniec czerwca prezes spółki Jay Gibson zrezygnował, i przyjął wysokie stanowisko w Departamencie Obrony USA po nominacji przez Prezydenta Donalda Trumpa. W tej chwili w XCOR Aerospace pozostali tylko ostatni pracownicy, którzy zajmą się ochroną praw własnościowych spółki oraz poszukiwaniem innych możliwości rozwoju. Jay Gibson był prezesem XCOR przez dwa lata, zastępując współzałożyciela spółki Jeffa Greasona, który miał skupić się na rozwoju pojazdu suborbitalnego Lynx. Współpraca nie układała się jednak dobrze i Greason wraz z dwoma innymi współzałożycielami XCOR utworzyli nowy podmiot – Agile Aerospace.

Kokpit pierwszego egzemplarza statku XCOR Lynx / Credits: XCOR

Kokpit pierwszego egzemplarza statku XCOR Lynx / Credits: XCOR

Jeszcze w 2013 roku XCOR sprzedał 22 miejsca na rzecz kampanii reklamowej dla firmy Unilever. Podpisana była również umowa o współpracy z Czeskim Biurem Kosmicznym.

Kilka lat temu XCOR Aerospace prowadziła najbardziej zaawansowane po Virgin Galactic prace związane z rozwojem samolotów suborbitalnych. Trudności obu firm (w 2014 roku doszło do śmiertelnego wypadku pojazdu SpaceShipTwo) wskazują na to, że sektor suborbitalny jest znacznie trudniejszy niż się spodziewano. Loty pasażerskie ponad symboliczną linię Karmana wyznaczająca granicę kosmosu na wysokości stu kilometrów od ponad dekady pozostają na etapie planowania. Jednocześnie coraz większe sukcesy osiąga Blue Origin, której pojazd New Shepard ma obecnie największe szanse na rozpoczęcie regularnych komercyjnych misji suborbitalnych w najbliższym czasie.

Comments are closed.