Misja Chang’e 5 przełożona na 2019 rok

0

Drugiego lipca w wyniki awarii rakiety Długi Marsz 5 utracono satelitę Shijian 18. W efekcie przełożono termin lotu misji księżycowej, która miała zostać wyniesiona taką samą rakietą.

Katastrofa Długiego Marszu była spowodowana usterka w pierwszym stopniu. Był to drugi lot rakiety w tej konfiguracji, posiadającej udźwig 25 ton na niską orbitę okołoziemską.

Długi Marsz (również występuję pod nazwą Chang Zheng 5, CZ-5) jest obecnie nie tylko najpotężniejszą obecnie rakietą chińską. Ma ona również kluczowe znaczenie dla rozwoju programu załogowego oraz programu eksploracji innych ciał Układu Słonecznego. W 2019 roku ma zostać użyta do wyniesienia Tianhe, pierwszego modułu nowej stacji kosmicznej.

Misja przesunięta

W tej chwili już wiadomo, że planowany na listopad lot rakiety z księżycową misją Chang’e 5 nie odbędzie się w pierwotnie wyznaczonym czasie. Na serwisie Weibo (chiński odpowiednik Twittera) na koncie należącym do serwisu Chinaspaceflight pojawiła się informacja, że misja została “tymczasowo przeniesiona” na 2019 roku. W tym momencie nie wiadomo, jaki jest szerszy kontekst tej wiadomości – czy przyczyna opóźnienia znajduje się wyłącznie po stronie katastrofy rakiety nośnej, czy też awaria została wykorzystana do zyskania czasu na naprawę innych kwestii technicznych.

Kapsuła powrotna misji Chang'e 5-T1 po lądowaniu / Credits: Xinhua

Kapsuła powrotna misji Chang’e 5-T1 po lądowaniu / Credits: Xinhua

Celem lotu Chang’e 5 jest sprowadzenie pierwszej próbki gruntu księżycowego od 1976 roku. Ostatni raz taki wyczyn został przeprowadzony przez Związek Radziecki podczas misji Łuna 24. Dla Chin będzie to pierwsza misja typu “sample return”. Wcześniej Państwo Środka wysłało już dwa orbitery księżycowe oraz lądownik z łazikiem Yutu. W roku 2014 przeprowadzona została również misja Chang’e 5 T-1, w której przetestowano powrót zasobnika przez atmosferę ziemską.

Plany na przyszłość

Państwo Środka również zainteresowane jest bardziej zaawansowaną eksploracją Księżyca. Kolejnym celem po pobraniu próbek będzie pierwsze w historii lądowanie na niewidocznej z Ziemi, odwrotnej stronie Księżyca, zaś w perspektywie kolejnej dekady można oczekiwać zaawansowanych prac dążących do umieszczenia obywatela China na powierzchni Srebrnego Globu.

Loty księżycowe będą wykonywane z nowego kosmodromu Wenchang na wyspie Hainan, tego samego miejsca skąd obecnie startuje rakieta Długi Marsz V.

Comments are closed.