Chang’e 5 w drodze ku Ziemi

0

Chińska misja Chang’e 5 rozpoczęła 13 grudnia podróż powrotną do Ziemi.

Wystrzelona 23 listopada 2020 chińska misja Chang’e 5 pomyślnie wylądowała 1 grudnia na powierzchni Księżyca. Jest to trzeci chiński lądownik, którego zadaniem jest sprowadzenie próbek skał księżycowych na Ziemię. Do tej pory jedyne próbki skał księżycowych pochodziły z misji Apollo, Łuna oraz rzadkich meteorytów pochodzenia księżycowego.

Zadaniem lądownika było zebranie próbek skał – także z głębokości dochodzącej do dwóch metrów – a następnie umieszczenie ich w pojeździe powrotnym, który zabierze je na spotkanie z czekającym na niego na orbicie księżycowej orbiterem. To zadanie zostało wykonane w ciągu 24 godzin od momentu lądowania.

Trzeciego grudnia około godziny 16:10 CET nastąpił start aparatu powrotnego Chang’e 5 na orbitę okołoksiężycową. We wnętrzu tego pojazdu znajdują się zebrane próbki materii.

Piątego grudnia około godziny 22:42 CET doszło do cumowania aparatu powrotnego z orbiterem księżycowym misji Chang’e 5. Cumowanie w trybie automatycznym przebiegło prawidłowo. Następnie doszło do transferu próbek materii księżycowej do kapsuły powrotnej Chang’e 5. Kilka godzin później (już szóstego grudnia) doszło do odrzucenia aparatu powrotnego.

Podróż powrotna Chang’e 5

Trzynastego grudnia 2020 około godziny 06:40 CET nastąpiło odpalenie silniczków orbitera Chang’e 5 i skierowanie na trajektorię powrotną ku Ziemi. Manewr przebiegł prawidłowo i sonda rozpoczęła podróż powrotną.

Przez kolejne dni orbiter będzie zbliżać się do naszej planety. Szesnastego grudnia, około lub po 16:00 CET nastąpi oddzielenie kapsuły powrotnej Chang’e 5. Lądowanie kapsuły powrotnej powinno nastąpić 16 grudnia około 17:30 CET. Mała kapsuła powrotna misji Chang’e 5, przypominająca nieco kapsuły Sojuz i Shenzhou, wyląduje z próbkami na terytorium Mongolii Wewnętrznej (północne Chiny).

Chińskie misje księżycowe

Jest to kolejna chińska misja księżycowa. Pierwszą był Chang’e 1 – orbiter naszego naturalnego satelity. Ta misja trwała od października 2007 do marca 2009. Po niej przyszedł czas na wyprawę Chang’e 2, która pomiędzy październikiem 2010 a czerwcem 2011 krążyła wokół Księżyca – a następnie w grudniu 2012 roku wykonała przelot obok planetoidy Toutatis.

Rok później, w grudniu 2013, na powierzchni Księżyca osiadł lądownik Chang’e 3 wraz z łazikiem Yutu. Było to pierwsze miękkie lądowanie na Srebrnym Globie od 37 lat, od czasów radzieckiej misji Łuna 24. Misja Chang’e 3 trwała aż do 2018 roku – do czasu misji Chang’e 4 – kolejnego lądownika księżycowego z łazikiem Yutu 2.

Polecamy wątek dotyczący misji Chang’e 5 na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.