Nowa rakieta nośna i od razu księżycowa misja (niestety już bez szans na osiągnięcie celu).
Ósmego stycznia rakieta Vulcan wystartowała po raz pierwszy, wynosząc lądownik Peregrine w podróż do Księżyca.Aktualizacja: 8 stycznia około godziny 15:30 CET pojawiła się informacja o problemach z lądownikiem Peregrine:
An Update on Peregrine Mission One: pic.twitter.com/Q20dGVOMml
— Astrobotic (@astrobotic) January 8, 2024
Kilka godzin później pojawiła się informacja, że nastąpił poważny wyciek paliwa z lądownika Peregrine. Nie będzie możliwe ani lądowanie na Księżycu ani nawet wejście na orbitę wokół Srebrnego Globu.
Update #4 for Peregrine Mission One: pic.twitter.com/6uISAG3Je1
— Astrobotic (@astrobotic) January 8, 2024
Start rakiety Vulcan nastąpił 8 stycznia o godzinie 08:18 CET. Start nastąpił z wyrzutni LC41 na Florydzie. Lot przebiegł perfekcyjnie i lądownik Peregrine firmy Astrobotic został skierowany na trajektorię, której celem jest Księżyc.
Lądownik Peregrine ma masę startową 1280 kg. W pierwszej misji około 90 kg z tej masy to ładunek użyteczny. Lądownik ma osiąść w regionie Mons Gruithuisen Gamma – jest to księżycowy wulkan tarczowy, położony na skraju Morza Deszczów. Lądowanie Peregrine powinno nastąpić 23 lutego 2024.
Był to pierwszy start rakiety Vulcan – następcy rakiet rodziny Delta IV i rodziny Atlas V, które obsługuje amerykański United Launch Alliance (ULA). Ta rakieta jest już projektowana, budowana i testowana od połowy poprzedniej dekady. W 2014 roku planowano pierwszy start rakiety Vulcan w 2019 roku – opóźnienia w tym projekcie łącznie sięgnęły pięciu lat. Niemniej jednak ta rakieta ma być zdolna do lotów dla amerykańskiego wojska oraz pojazdów kosmicznych CST-100 Starliner oraz Dream Chaser. W zależności od konfiguracji (w tym rakiet pobocznych) Vulcan ma być w stanie wynosić od 10800 do 27200 kg na niską orbitę okołoziemską oraz od 2300 do 12100 kg na trajektorię księżycową.
Był to już szósty start rakiety orbitalnej w 2024 roku. Ten rok może być jeszcze bardziej rakietowy od poprzedniego, w którym łącznie doszło do 223 startów rakiet z czego 211 zakończyło się pełnym sukcesem a 1 częściową porażką. Prawdopodobnie największy konkurent dla ULA – firma SpaceX – w tym roku przekroczy 100 startów rakiet orbitalnych.
(ULA, PFA)
2 komentarze
“…łącznie doszło do 223 startów rakiet z czego 211 zakończyło się porażką a 1 częściową porażką. ”
Rozumiem, że takie błędy są wstawiane celowo, aby trochę rozruszać komentarze na forum 😉
Sprawdzamy czujność czytelników!