Duże zwolnienia w Xcor Aerospace

0

Firma budująca samolot suborbitalny Lynx zwolniła około 25 osób.

Xcor Aerospace to amerykańska spółka założona w 1999 roku z siedzibą w kalifornijskim Mojave. Głównym projektem rozwijanym przez firmę był mały samolot suborbitalny Lynx (Ryś). Prototyp konstrukcji (tzw. Mark I) miał wykonywać loty wznosząc się na 62 kilometry, zaś wersja operacyjna (Mark II) miała odbywać paraboliczne loty na wysokość 107 kilometrów.

Zwolnienie niemal połowy pracowników firmy dotknęło przede wszystkim osoby, które pracowały przy budowie pojazdu. Pozostali pracownicy kontynuują projekty związane głównie z rozwojem silnika dla górnego, kriogenicznego stopnia rakiety Vulcan rozwijanej przez United Launch Alliance.

Kokpit pierwszego egzemplarza statku XCOR Lynx / Credits: XCOR

Kokpit pierwszego egzemplarza statku XCOR Lynx / Credits: XCOR

Jeszcze w 2013 roku Xcor sprzedał 22 miejsca na rzecz kampanii reklamowej dla firmy Unilever. Podpisana była również umowa o współpracy z Czeskim Biurem Kosmicznym.

Kilka lat temu Xcor Aerospace prowadziła najbardziej zaawansowane po Virgin Galactic prace związane z rozwojem samolotów suborbitalnych. Trudności obu firm (w 2014 roku doszło do śmiertelnego wypadku pojazdu SpaceShipTwo) wskazują na to, że sektor suborbitalny jest znacznie trudniejszy niż się spodziewano. Loty pasażerskie ponad symboliczną linię Karmana wyznaczająca granicę kosmosu na wysokości stu kilometrów od ponad dekady pozostają na etapie planowania. Jednocześnie coraz większe sukcesy osiąga Blue Origin, której pojazd New Shepard ma obecnie największe szanse na rozpoczęcie regularnych komercyjnych misji suborbitalnych w najbliższym czasie.

Comments are closed.