Rok od startu X-37B OTV-4

0

Mija właśnie rok od startu czwartej misji bezzałogowego mini-promu X-37B. Tym razem o misji wiadomo naprawdę niewiele.  

Start misji OTV-4 nastąpił 20 maja 2015 roku o godzinie 17:05 CEST przy wykorzystaniu rakiety Altas V w konfiguracji 501. Do startu doszło z wyrzutni numer 41 z przylądka Canaveral na Florydzie.

Jest to czwarta misja bezzałogowego wahadłowca używanego przez US Air Force (USAF) i prawdopodobnie druga misja drugiego egzemplarza tego pojazd. USAF nie podało praktycznie żadnych informacji do publicznej wiadomości, w tym spodziewanej długości pobytu na orbicie. Trzy poprzednie misje X-37B trwały kolejno 224, 469 oraz 674 dni.

Tydzień po starcie X-37B OTV-4 został namierzony przez astronomów amatorów. Wówczas orbita tego pojazdu miała następujące parametry: 312 x 325 km i 38 stopni nachylenia. W ciągu kolejnych miesięcy nastąpił szereg korekt orbity X-37B. Rok po starcie orbita X-37B OTV-4 ma wysokość 348 x 359 km – na początku maja doszło do znacznego podniesienia orbity, o około 36 km. Na podobnej wysokości X-37B przebywał w tej misji jesienią 2015 roku.

Amatorska obserwacja przelotu X-37B OTV-4 z października 2015 / Credits – Kevin Fetter

Z dostępnych informacji wynika, że jednym z głównych eksperymentów podczas OTV-4 są długotrwałe testy silnika jonowego. Ten silnik w przyszłości ma być na wyposażeniu nowej generacji amerykańskich wojskowych satelitów telekomunikacyjnych, co ma znacząco podnieść czas trwania ich służby w przestrzeni kosmicznej. Oprócz tego prawdopodobnie wykonywane są także testy wytrzymałości różnych materiałów na warunki panujące na niskiej orbicie wokółziemskiej, w tym odporności na jony tlenu i na promieniowanie UV.

Nie wiadomo jak długo jeszcze pozostanie OTV-4 na orbicie. Jest możliwe, że koniec tej misji nastąpi dopiero w przyszłym roku.

(PFA)

Comments are closed.