Kolejny lot i dynamiczne lądowanie New Shepard

0

Firma Blue Origin przeprowadziła dzisiaj trzeci lot tej samej rakiety i kapsuły New Shepard. W ramach lotu powrotnego przetestowano późniejsze odpalenie silnika BE-3 niż miało to miejsce do tej pory.

Aktualizacja (04.04.2016, 00:15 CEST) – firma Blue Origin właśnie opublikowała nagranie lotu, które prezentujemy w tym artykule.

Blue Origin to firma Jeffa Bezosa, założyciela Amazonu. Drugiego kwietnia przeprowadzony został kolejny, czwarty już lot demonstracyjny (rozwojowy) pojazdu suborbitalnego New Shepard. Prócz udanego powrotu z wysokiego lotu – wciąż nie wiadomo na jaką wysokość wzniósł się pojazd – doszło do późniejszego restartu silnika BE-3. Zapisy wideo z niektórych momentów tego lotu możliwe są do obejrzenia na Twitterze.

Warto przypomnieć, że po locie New Shepard z 29 kwietnia 2015 roku (na wysokość 94 km), który to zakończył się rozbiciem, Blue Origin przeprowadził dwa udane loty suborbitalne drugiego statku. 23 listopada rakieta z kapsułą wzniosła się na 100,5 km, natomiast 22 stycznia na wysokość 101,7 km. Dzisiaj przeprowadzono trzeci lot tej samej rakiety i odniesiono sukces w jej kontrolowanym sprowadzeniu na Ziemię – zgodnie z głoszoną przez firmę dewizą LaunchLandRepeat (pol. start, lądowanie, powtórzenie).

Ilustracje na włazie kapsuły New Shepard ilustrujące kolejne loty demonstracyjne / Źródło: Blue Origin, Twitter

Ilustracje na włazie kapsuły New Shepard ilustrujące kolejne loty demonstracyjne / Źródło: Blue Origin, Twitter

Tak jak w poprzednich lotach, tak i dzisiaj doszło do separacji kapsuły – docelowo mogącej zagwarantować lot suborbitalny ludziom – od rakiety i osobnego lądowania. Kapsuła opadła planowo na spadochronach, natomiast rakieta wylądowała na lądowisku. W odróżnieniu od poprzednich lotów, restart silnika w ramach operacji hamowania (prędkość opadania około 0,5 Mach) nie nastąpił na wysokości 1,5 km, a 500 metrów niżej.

Jeff Bezos zapowiadał, że minie jedynie 6 sekund od momentu czasu restartu silnika do uderzenia w Ziemię, więc dobrze uwidoczniona jest konieczność szybkiego rozruchu silnika BE-3. To działanie ma zapewnić oszczędność w konsumpcji materiałów pędnych podczas operacji lądowania. Ponadto przetestowany miał zostać w tym locie dużo bardziej wydajny algorytm nadzorujący pracę silników korekcyjnych systemu RCS na kapsule.

Trzeci lot New Shepard (02.04.2016) / Credits – Blue Origin

W tym locie na pokładzie kapsuły New Shepard znalazły się dwa eksperymenty. Uniwersytet Środkowej Florydy dostarczył eksperyment COLLIDE mający na celu zbadanie zjawiska impaktów zachodzących w warunkach mikrograwitacji. Natomiast drugie urządzenie pomiarowe dostarczył Południowozachodni Instytut Badawczy (SRI). W ramach BORE zbadane zostało zachowanie luźnego, kamienistego gruntu, jaki występuje na małych ciałach niebieskich (np. asteroidach).

Blue Origin bardzo mocno konkuruje w zakresie powtórnego wykorzystywania sprzętu ze SpaceX, jednocześnie między Bezosem a Muskiem regularnie iskrzy. W porównaniu do SpaceX, Blue Origin prowadzi prace bez zachowania rozgłosu. Lot New Shepard został ogłoszony dopiero wczoraj, zaś szczegóły lotu pojawiły się póki co jedynie na koncie Twitterowym Bezosa (@JeffBezos). Oczywiście w przypadku SpaceX działania mają większy rozmach z uwagi na próby odzysku sprzętu (pierwszego stopnia rakiety Falcon 9), który wraca na Ziemię z kilkukrotnie większą prędkością niż rakieta New Shepard.

(BO)

Comments are closed.