Udane lądowanie rakiety New Shepard

1

Firmie Blue Origin udało się 23 listopada doprowadzić do kontrolowanego lądowania rakiety New Shepard po locie suborbitalnym.

W ostatnich latach wiele uwagi poświęcano dwóm firmom z branży załogowych lotów suborbitalnych: Virgin Galactic i XCOR. Ta pierwsza z tych dwóch doświadczyła lat opóźnień i jednej tragicznej katastrofy w locie. Druga natomiast jeszcze nie wykonała żadnych lotów testowych.

W cieniu tych firm swój suborbitalny system budowała firma Blue Origin. System nazywa się New Shepard i składa się z dwóch elementów:

  • rakiety nośnej wykonującej lot typu Vertical Take-Off Vertical Landing (VTVL), napędzanej silnikiem o oznaczeniu BE-3, spalającego ciekły wodór i tlen, o ciągu 490 kN,
  • kapsuły załogowej, zdolnej pomieścić minimum trzech pasażerów.

Pierwszy lot New Shepard nastąpił 29 kwietnia 2015 roku. Ten lot testowy był udany, ale rakieta nie wykonała poprawnego “miękkiego” lądowania.

Następny lot New Shepard nastąpił 23 listopada 2015 roku ze startem o 18:21 CET. Maksymalna zanotowana wysokość w tym starcie wyniosła 100,5 km, czyli o 500 m nad umowną granicą pomiędzy ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną. Maksymalna prędkość w locie wyniosła 3,72 Mach.

W tym locie kontrolowane lądowanie rakiety zakończyło się sukcesem. W końcowej fazie podchodzenia do lądowania rakieta miała prędkość mniejszą od 2 m/s. Jest to historyczne pierwsze udane lądowanie rakiety lotu VTVL, która wzniosła się na dużą wysokość. Poniższe nagranie prezentuje ten lot.

Historyczne lądowanie rakiety New Shepard – 23.11.2015 / Credits – Blue Origin

Ten lot przybliża Blue Origin do wykonania pierwszego lotu załogowego. Czy nastąpi on już w przyszłym roku, jak to sugerują pewne źródła?

New Shepard podchodzi do lądowania - 23.11.2015 / Credits - Blue Origin

New Shepard podchodzi do lądowania – 23.11.2015 / Credits – Blue Origin

(BO, PFA)

Jeden komentarz