Pierwszy komercyjny start H-2A

0

We wtorek 24.11 z kosmodromu Tanegashima wystartowała japońska rakieta nośna H-2A. Ładunkiem był komercyjny satelita telekomunikacyjny Telstar-12 Vantage.

Mimo wieloletniej tradycji wystrzeliwania rakiet, był to pierwszy w historii japońskiego programu kosmicznego start, w którym główny ładunek został wyniesiony w charakterze komercyjnym. Zamówienie zostało złożone w 2013 roku przez kanadyjską spółkę Telesat. Wcześniej w 2012 Japonia wystrzeliła w charakterze drugiego ładunku jeszcze południowokoreańskiego satelitę Arirang 3.

Zbudowany przez EADS Astrium Telstar-12 Vantage ma masę 4900 kilogramów. Zastąpi wysłużonego 16 letniego Telstara 12, znajdującego się na orbicie geostacjonarnej nad 12 stopniem szerokości zachodniej. Satelita posiada 52 transpondery w paśmie Ku i będzie świadczył usługi telekomunikacyjne dla Ameryki Południowej, centralnej i wschodniej części Ameryki Północnej, Europy, Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki oraz RPA.

Nagranie ze startu rakiety H-2A z satelitą Telstar-12

Start nastąpił o godzinie 7:50 czasu polskiego. Rakieta H-2A wyniosła satelitę na orbitę transferową ku geostacjonarnej o parametrach 2700 x 36585 km oraz inklinacji 20.1 stopnia. Był to 29 lot rakiety H-2A. Kolejny japoński lot odbędzie się na początku przyszłego roku. Głównym ładunkiem będzie obserwatorium astronomiczne ASTRO-H

Comments are closed.