Konferencja Poland 2.0 (21.11.2015)

0

W sobotę, 21 listopada, w Londynie odbyła się konferencja polskich środowisk studenckich w Wielkiej Brytanii – Poland 2.0. Na wydarzeniu obecny był dr Krzysztof Kanawka z Kosmonauta.net/Blue Dot Solutions.

Od kilkunastu lat obserwujemy rosnącą ilość polskich studentów na zagranicznych uczelniach. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na studia w Wielkiej Brytanii, która może poszczycić się wieloma renomowanymi uczelniami. Wśród nich można wymienić m.in. Imperial College London, University of Oxford, University of Cambridge, University College London czy University of Edinburgh. Na tych uczelniach polskie środowiska studenckie są coraz bardziej aktywne.

Przemawia Krzysztof Kanawka, przedstawiciel Kosmonauta.net / Blue Dot Soluitions / Credits - Marcin Urban 'URBAN REC'

Przemawia Krzysztof Kanawka, przedstawiciel Kosmonauta.net / Blue Dot Soluitions / Credits – Marcin Urban ‘URBAN REC’

Dwudziestego pierwszego listopada na Imperial College London odbyła się konferencja “Poland 2.0”. W pierwszym panelu dyskusyjnym studentom przedstawiono osoby, które zdecydowały się na powrót do Polski, mimo ukończenia zagranicznych uczelni i rozwijającej się kariery. W tym panelu wystąpił prezes Blue Dot Solutions – Krzysztof Kanawka, który w latach 2007-2010 doktoryzował się na Imperial College London. Uczestnicy dyskusji byli żywo zainteresowani możliwością pracy w powstającym polskim sektorze kosmicznym oraz tworzeniem nowych firm w Polsce.

W dalszej części konferencji odbyły się warsztaty biznesowe oraz dyskusja na temat współczesnej bankowości w Polsce. Na zakończenie konferencji zaprezentowano pięć ciekawych startup’ów z Wielkiej Brytanii. Odbyły się również dwa wykłady o brytyjskim środowisku technologicznym i przedsiębiorczości oraz jeden o branżach, w których powstają nowe firmy w Polsce

Przed konferencją przeprowadzono ankietę dotyczącą zainteresowania powrotem do Polski. Okazało się, że ponad 1/3 studentów z Polski chciałaby wrócić do kraju po zakończonych studiach. Około 1/4 studentów planuje pozostać w Wlk. Brytanii. Pozostali ankietowani zamierzają na swoje miejsca pracy wybrać albo Europę Zachodnią albo USA. Znikoma część studentów chciałaby pracować w innych częściach świata, np. w Azji lub Afryce.

Warto próbować zachęcać absolwentów zagranicznych uczelni do powrotu do Polski. Większość z nich to osoby zdolne, mające jednocześnie aktualną wiedzę o stanie nauki i techniki, czego brakuje w naszym kraju. Polscy absolwenci brytyjskich uczelni, posiadając wiedzę na temat obecnego stanu europejskich i globalnych rynków, stanowiliby cenny kapitał dla powstającego polskiego sektora kosmicznego, w którym wciąż brakuje odpowiednich specjalistów.

Comments are closed.