Komercyjne loty New Shepard już w 2016 roku?

2

Jest możliwe, że jeszcze w tym roku firma Blue Origin będzie oferować loty na pokładzie kapsuły doczepionej do rakiety New Shepard.  

Ostatnie miesiące to bardzo dobry okres dla firmy Blue Origin. 23 listopada zeszłego roku rakiecie New Shepard udało się miękko wylądować w wyznaczonym miejscu, a kapsuła miękko usiadła oddzielnie na spadochronach. Dwa miesiące później, 22 stycznia, firma powtórzyła z powodzeniem ten wyczyn na tej samej rakiecie. Jest to duży sukces, który sugeruje, że czasy regularnych i tańszych lotów suborbitalnych mogą nastąpić już niebawem.

New Shepard podchodzi do lądowania - 23.11.2015 / Credits - Blue Origin

New Shepard podchodzi do lądowania – 23.11.2015 / Credits – Blue Origin

Firma Blue Origin zamierza kontynuować testy rakiety New Shepard. Zanim człowiek będzie mógł bezpiecznie wsiąść do kapsuły tej rakiety minie jeszcze sporo czasu, prawdopodobnie nie mniej niż rok. Wcześniej jednak New Shepard będzie w stanie oferować przestrzeń w kapsule do eksperymentów nie wymagających obecności człowieka. Przykładem takich eksperymentów mogą być badania wymagające dłuższego okresu mikrograwitacji czy walidacja technologii działającej podczas przyśpieszania rakiety. Pierwsze takie loty byłyby realizowane dla dwóch amerykańskich uczelni.

Kolejne testy rakiety New Shepard odbędą się na tym samym sprzęcie, jednak pewne modyfikacje – zarówno hardware’u jak i oprogramowania są możliwe. Obsługa startu powinna także zebrać dodatkowe doświadczenie w przygotowaniu i przeprowadzaniu lotów, w tym i procedur awaryjnych.

(BO)

2 komentarze

  1. Co ten Xcor odpikala? Blue Origin wyskoczył z konopi, i to od razu z lepszym i prawdopodobnie mniej zawodnym systemem. Da się? Da! a Xcor i branson w czarnej.

  2. Z tej wiadomości wynika że jednak się nie mylę co do lotów Turystycznych w tym roku .Jak zbieranie doświadczenia ma trwac rok ,to 1-sze lotu Załogowe w Grudniu .Ja wcześniej widzę w tych lotach Uniwersyteckich doświadczalne małpy z czujnikami Funkcji życiowych na Przeciążenia 3,7G. Jak tego dokona jakiś U. Med. to ekologom nic do tego, a Bezos ,czysty.