Udane ponowne wykorzystanie rakiety New Shepard

4

Firma Blue Origin z powodzeniem przeprowadziła lot rakiety New Shepard – tej samej, która w listopadzie 2015 wylądowała po locie suborbitalnym.

W ostatnich latach wiele uwagi poświęcano dwóm firmom z branży załogowych lotów suborbitalnych: Virgin Galactic i XCOR. Ta pierwsza doświadczyła wielu lat opóźnień i jednej tragicznej katastrofy w locie. Druga natomiast jeszcze nie wykonała żadnych lotów testowych.

W cieniu tych firm swój suborbitalny system budowała firma Blue Origin. System nazywa się New Shepard i składa się z dwóch elementów:

  • rakiety nośnej wykonującej lot typu Vertical Take-Off Vertical Landing (VTVL), napędzanej silnikiem o oznaczeniu BE-3, spalającego ciekły wodór i tlen, o ciągu 490 kN,
  • kapsuły załogowej, zdolnej pomieścić minimum trzech pasażerów.

Pierwszy lot New Shepard nastąpił 29 kwietnia 2015 roku. Ten lot testowy był udany, ale rakieta nie wykonała poprawnego “miękkiego” lądowania.

Start rakiety New Shepard - 22 stycznia 2016 / Credits - Blue Origin

Start rakiety New Shepard – 22 stycznia 2016 / Credits – Blue Origin

Następny lot New Shepard nastąpił 23 listopada 2015 roku ze startem o 18:21 CET. Maksymalna zanotowana wysokość w tym starcie wyniosła 100,5 km, czyli o 500 m nad umowną granicą pomiędzy ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną. Maksymalna prędkość w locie wyniosła 3,72 Mach.

Ponowny lot tej samej rakiety nastąpił dwa miesiące później, 22 stycznia 2016 roku. Rakieta osiągnęła pułap 101,7 km. Zarówno rakieta jak i kapsuła wylądowały bez uszkodzeń i są gotowe do kolejnych lotów. Poniższe nagranie prezentuje lot z 22 stycznia 2016.

Udane ponowne wykorzystanie rakiety New Shepard – 22 stycznia 2016 / Credits – Blue Origin

Krótko po tym udanym teście pojawiły się komentarze, że przed końcem marca dojdzie do kolejnego lotu rakiety New Shepard. Jest to jak na razie spekulacja, ale wydaje się być prawdopodobne, że firma Blue Origin będzie chciała udowodnić możliwość ponownego wykorzystania swojej rakiety w stosunkowo krótkim czasie.

4 komentarze

  1. “…firma Blue Origin będzie chciała udowodnić możliwość ponownego wykorzystania swojej rakiety w stosunkowo krótkim czasie” – wydaje mi się, że również chodzi o to, że przeznaczeniem New Sheparda jest turystyka, a jakieś procedury certyfikacji do lotów załogowych w USA na pewno obowiązują. Zatem może celem będzie przeprowadzenie iluś poprawnych prób by taką certyfikację uzyskać.

    • Tak czy inaczej, są na dobrej drodze by tą certyfikację uzyskać. Blue Origin postawiło poprzeczkę i przez nią przeskoczyło. Konsekwentnie zmierzają do celu. Jednak o pierwszym turyście w 2016 roku raczej bym zapomniał. Może test z udziałem człowieka… to już bardziej.

      • A może najpierw przed Człowiekiem test z udziałem 3-Małp z systemem czujników na oddziaływanie na organizmy żywe przeciążeń 3,7 G.w tej suborbitalnej Rakiecie. Zadziwia mnie siła udźwigu tej Rakietki na 101,7 km. i to na 1-nym Silniku , a Kapsuła jest duża na 4-6 Osób, to może z 2-2,5 t. ważyć. Ta kapsuła ma poza tym system awaryjny Rakiety Abort,oraz 3-Spadochrony, a ciężar dla ludzi ,to jakieś pół tony.