Pierwsze testy Dragona 2 na uwięzi

5

Firma SpaceX opublikowała pierwsze zdjęcia i nagrania z testów silniczków SuperDraco kapsuły Dragon 2. Testy są wykonywane w zawieszeniu.

Już niebawem, być może jeszcze w tym roku, dojdzie do pierwszego bezzałogowego lotu orbitalnego kapsuły Dragon 2. Zanim jednak to nastąpi firma SpaceX będzie musiała przeprowadzić serię testów, które mogą mieć duże znaczenie dla bezpieczeństwa załogi w trakcie startu i lądowania.

Pierwszy z testów został przeprowadzony 6 maja 2015. Wówczas wykonano tzw. pad abort, czyli odpalenie silniczków rakietowych SuperDraco podczas symulowanej ucieczki z platformy startowej. Test przebiegł prawidłowo.

Drugi ważny test silniczków SuperDraco i kapsuły Dragon 2 odbył się 24 listopada 2015. Był to test tych silniczków i kapsuły na uwięzi. W tym teście kapsuła utrzymała się w powietrzu dzięki ośmiu silniczkom SuperDraco. Firma SpaceX opublikowała nagranie i zdjęcia z tego testu prawie dwa miesiące później. Poniżej prezentujemy to nagranie. Pierwsze komentarze sugerują, że test był udany i już niebawem dojdzie do kolejnych, bardziej skomplikowanych odpaleń SuperDraco.

Test silniczków SuperDraco – 24.11.2015 / Credits – SpaceX

Pierwszy załogowy lot Dragona 2 powinien się odbyć w pierwszej połowie 2017 roku. Do tego czasu wszystkie systemy kapsuły powinny być dobrze przetestowane, w tym w wielu trybach awaryjnych. Od nich już niebawem będzie zależeć bezpieczeństwo astronautów na pokładzie Dragona 2 – kapsuły załogowej nowej generacji.

(SpaceX, PFA)

5 komentarzy

    • Mogą być wykorzystane do szybkiego oddalenia się od rakiety w sytuacji alarmowej, tzn. oddalić kapsułę z kosmonautami od Falcona, jeśli coś pójdzie nie tak podczas startu.

      • Musk– Do startów z Księżyca i Marsa ,to mają za mało paliwa ,ale do Lądowań na Księżycu i Marsie to jak najbardziej .